Misja „Głuszec” w Nadleśnictwie Nawojowa

Do krakowskiego Nadleśnictwa Nawojowa trafiło 17 głuszców z Nadleśnictwa Wisła (RDLP w Katowicach). Przeprowadzka leśnych kuraków to część projektu reintrodukcji tego gatunku.
20.07.2020

Do krakowskiego Nadleśnictwa Nawojowa trafiło 17 głuszców z Nadleśnictwa Wisła (RDLP w Katowicach). Przeprowadzka leśnych kuraków to część projektu reintrodukcji tego gatunku.

W ramach przedsięwzięcia „Reintrodukcja głuszca (Tetrao urogallus) w paśmie Jaworzyny Krynickiej" leśnicy z Nadleśnictwa Nawojowa wczesnym rankiem wyruszyli do Nadleśnictwo Wisła. To katowickie nadleśnictwo od wielu już lat prowadzi wolierową hodowlę głuszca linii karpackiej.

Z Nadleśnictwa Wisła ptaki zostały  przetransportowane do Beskidu Sądeckiego, by zasilić  tamtejszą populację tego ptaka. Na razie do Nadleśnictwa Nawojowa przewieziono 17 głuszców, za kilka dni zostanie przewiezionych jeszcze 13.

W krakowskim Nadleśnictwa Nawojowa ptaki zostały wpuszczone do specjalnych wolier w lesie, gdzie przez kilka tygodni będą adaptować się do życia w dzikich warunkach, po czym zostaną wypuszczone na wolność.

Głuszec zwyczajny (Tetrao urogallus) żyje dziś w Polsce w kilku izolowanych ostojach. Wciąż jest gatunkiem skrajnie zagrożonym, opatrzonym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt kategorią CR (zagrożony krytycznie). Zgodnie z unijną dyrektywą ptasią, jego obecność uznaje się za kryterium wyznaczania terenów sieci Natura. Jednostki Lasów Państwowych od lat angażują się w ochronę oraz programy reintrodukcji tego leśnego kuraka. Już w 1985 r. podjęto wolierową hodowlę głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk (RDLP w Krośnie), zasilającą głównie Puszczę Solską.
W 2009 r. restytucji głuszca podjęło się Nadleśnictwo Ruszów (RDLP we Wrocławiu), biorąc udział w realizowanym w latach 2012-2018 projekcie „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca (Tetrao urogallus) na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej”, współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach instrumentu LIFE+, przez NFOŚiGW i Lasy Państwowe.

Współbeneficjentem projektu – Nadleśnictwo Głęboki Bród (RDLP w Białystoku), współpracujące z partnerskimi nadleśnictwami z Puszczy Augustowskiej: Pomorze, Płaska i Augustów. W ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” leśnicy uczestniczą w realizacji zakrojonego na lata 2017-2023 „Kompleksowego projektu ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe”.

mapka.jpg