Martwy wilk pod Baligrodem

W miniony czwartek 18 lutego wracający wieczorem z lasu pracownicy leśni z leśnictwa Czarne (Nadleśnictwo Baligród), poinformowali leśniczego o znalezieniu martwego psa lub wilka.
23.02.2016 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

W miniony czwartek 18 lutego wracający wieczorem z lasu pracownicy leśni z leśnictwa Czarne (Nadleśnictwo Baligród), poinformowali leśniczego o znalezieniu martwego psa lub wilka.

Wspólnie udali się na miejsce, gdzie stwierdzono, że jest to około trzyletnia wadera, prawdopodobnie leżąca tam już kilka dni. Leśniczy powiadomił przełożonego, po czym wraz ze Strażą Leśną i Policją uczestniczył w oględzinach na miejscu zdarzenia.
Martwe zwierzę zostało zabezpieczone i zabrane przez Policję do dalszych badań, które mają ustalić przyczynę śmierci.

Wilk od 1998 r. korzysta z ochrony gatunkowej w całym kraju. Jego liczebność w lasach Podkarpacia szacowana jest na około 500 osobników. Szacuje się, że w Polsce żyje około 1000 wilków, a ich zasięg się stale poszerza.

Wilki żyją w 22 krajach Europy, ich liczebność jest szacowana na ok. 12 tys. osobników.

Niestety w ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do śmiertelnych wypadków, w których giną te zwierzęta. Pod koniec ubiegłego roku na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski znaleziono martwego samca wilka, który próbował przedostać się na drugą stronę drogi krajowej nr 10.

Z informacji toruńskich leśników wynika, że w ubiegłym roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w wypadkach komunikacyjnych zginęło kilka wilków. Według GDDKiA łączna długość dróg publicznych w Polsce wynosi ponad 415 tys. km. Niestety drogi te krzyżują się z naturalnymi szlakami migracyjnymi zwierząt.

Wilki często podejmują długie wędrówki szukając własnego terytorium. Dlatego bardziej niż inne zwierzęta są narażone na negatywne skutki fragmentacji środowiska wynikającej z rozbudowy sieci dróg.