Malowali światłem

W sobotę 16 maja uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach cyklu spotkań „Do lasu po.. prostu” poznali techniki i zasady prawidłowego fotografowania.
28.07.2017 | Monika Kubiak, Nadleśnictwo Pniewy

W sobotę 16 maja uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach cyklu spotkań „Do lasu po.. prostu” poznali techniki i zasady prawidłowego fotografowania.

Tego dnia nie istniały żadne bariery. W warszatatach wzięły udział osoby niepełnosprawne ruchowo i umysłowo. Nie ograniczał także wiek – najmłodsza uczestniczka – Ewunia miała 7 tygodni.

W rodzinnej atmosferze, przy wtórze ptasich śpiewów uczestnicy mieli okazję nauczyć się podstaw fotografii przyrodniczej, a także przekonać się o niebywałym talencie Antoniego Kasprzaka – leśnika z pasją. Niesamowite sceny przyrody uchwycone w kadrze pokazały jakie wspaniałe bogactwo kryje się w lasach. Uczestnicy mieli okazję posiedzieć w przenośnej czatowni, obejrzeć profesjonalny sprzęt do fotografowania oraz samemu wykonać zdjęcie. 

Miejsce warsztatów nie było przypadkowe. Prawdziwa perła wielkopolskiej przyrody – Uroczysko Zgierzynieckie – to obszar gdzie nakłada się pięć form ochrony przyrody – dwa obszary Natura 2000 – siedliskowy i ptasi, dwa rezerwaty przyrody oraz użytek ekologiczny. To obszar IBA – Important Bird Area – obszar o znaczeniu międzynarodowym dla ptaków.

Przyroda nie zawiodła. Już od samego początku słychać było głosy trzciniaka oraz dostojne huczenie bąka. Z trzcin wyszła do nas urocza rodzina gęsi, kobuz z prędkością odrzutowca polował na swe ofiary, a nad szuwarami kołowała para błotniaków stawowych.