Majowy... śnieg?

Zdarza się, że w maju pada śnieg, choć na Pomorzu Zachodnim niezmiernie rzadko. Patrząc jednak na zasnute białymi płatkami śródleśne zbiorniki w Nadleśnictwie Gryfino (RDLP w Szczecinie) można odnieść wrażenie, że wróciła zima.
26.05.2020 | L. Kmiecińska, Nadleśnictwo Gryfino

Zdarza się, że w maju pada śnieg, choć na Pomorzu Zachodnim niezmiernie rzadko. Patrząc jednak na zasnute białymi płatkami śródleśne zbiorniki w Nadleśnictwie Gryfino (RDLP w Szczecinie) można odnieść wrażenie, że wróciła zima.

Nic bardziej mylnego. Złudzenie zaśnieżenia to sprawka kwitnącej okrężnicy bagiennej na terenie Nadleśnictwa Gryfino, której białe kwiatki unoszą się nad taflą wody niczym tysiące motyli. Wiele jest takich miejsc w Puszczy Bukowej. Jedne naturalne, inne, jak to na zdjęciu unaturalnione przez wyłączenie z użytkowania drzewostanu, w którym rządy objęła woda. W takich leśnych zakątkach przyroda gospodaruje po swojemu, goszcząc co roku liczne płazy odbywające tu swoje gody.

Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna. Dzięki realizacji projektu na obszarze ok. 13,6 tys. ha ponad 30 siedlisk przyrodniczych zachowa swój naturalny charakter - mokradła nabiorą wody, murawy utrzymają swoje bogactwo gatunków, a dąbrowy znów będą wypasane. W walce z gatunkami inwazyjnymi wesprzemy obuwika i sasankę, a nietoperze zyskają nowe domy.

Drzewostany na siedliskach podmokłych i wilgotnych włączone zostały do sieci ekosystemów referencyjnych. To powierzchnie wytypowane w drodze konsultacji społecznych i oddane całkowicie we władanie natury. Uciekającą z niektórych miejsc wodę zdarzało się blokować ot tak, prozaicznym wałkiem drewna. W innych "wodolubnych" zakątkach powstawały groble, progi i zastawki stabilizujące warunki hydrologiczne. Przykład? Jedno z puszczańskich torfowisk, na którym nadleśnictwo wykonało próg spowalniający odpływ życiodajnej wody. To realizacja wytycznych zawartych w planie zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Wzgórza Bukowe PLH 320020 i nie jedyne, zgodne z dokumentem prace, w ramach których szczególną opieką otacza się tutejsze śródleśne torfowiska. Inny z projektów pod nazwą „Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód (PZO SZOW)” koordynowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie i realizowany we współpracy z Nadleśnictwem Gryfino pozwolił na usunięcie z torfowisk w Puszczy Bukowej zbędnych drzew i krzewów, których obecność zakłóca stosunki wodne w zasięgu tych siedlisk.

Jednym ze szczególnych wyzwań, z którymi przyszło się zmierzyć gryfińskim leśnikom, była nierozwikłana do dziś hydrozagadka pewnej grobli. Pewnego letniego popołudnia wiadomość o katastrofie na jeziorze Piasecznik Mały postawiła leśników na nogi. Woda, hucząc, przelewała się wąwozem do położonego poniżej Piasecznika Wielkiego. Obniżający się gwałtownie poziom lustra w jeziorze zagroził sielankowemu życiu w jego przybrzeżnej strefie. Leśnicy wspólnie z innymi miłośnikami puszczy stanęli szybko do przerzucania worków z piachem, udeptywania, taszczenia drewnianych belek, gubienia kaloszy i łatania, czym tylko się dało. Po kilku tygodniach w miejscu tymczasowego zabezpieczenia nadleśnictwo wybudowało solidną i umocnioną kamieniami groblę. Życie w zbiorniku powróciło z czasem do równowagi, a grobla "wrośnięta" już na dobre w krajobraz strzeże do dziś tego magicznego zakątka.