Litewscy i polscy leśnicy wspólnie posadzili las

Od ponad dziesięciu lat polscy i litewscy leśnicy wspólnie sadzą las. W tym roku sadzenie odbyło się na Litwie w Leśnictwie Kalwaria w Nadleśnictwie Kazlų Rūda.
04.05.2022 | RDLP w Białymstoku

Od ponad dziesięciu lat polscy i litewscy leśnicy wspólnie sadzą las. W tym roku sadzenie odbyło się na Litwie w Leśnictwie Kalwaria w Nadleśnictwie Kazlų Rūda.

Tą międzynarodową współpracę w sadzeniu lasu zapoczątkowali leśnicy z Nadleśnictwa Suwałki i litewskiego Nadleśnictwa Marijampol w 2010 roku. Wtedy, ze względu na historyczną rocznicę, przebiegało pod hasłem "600 dębów na 600-lecie bitwy pod Grunwaldem". Od tamtej pory wspólne sadzenie odbywa się każdej wiosny, naprzemiennie w polskich lub litewskich lasach.

Tegoroczne sadzenie odbyło się w czasie kształtowania się nowej, zreformowanej struktury organizacyjnej Litewskich Lasów Państwowych i było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń zawodowych. Efektem wspólnej pracy polskich i litewskich leśników była posadzona na gruntach porolnych, w okolicy miejscowości Lubowo, uprawa świerkowa o powierzchni ok. 1 ha.

Litewskich leśników reprezentowali m.in. Mindaugas Petkevicius – zastępca dyrektora generalnego ds. Leśnictwa w Przedsiębiorstwie Lasów Państwowych Litwy,  Pan Darius Stonis – naczelnik Wydziału Odtworzenia Lasów Państwowych Litwy, Rūta Varnagirienė - kierowniczka Oddziału Regionalnego (Nadleśnictwa) Kazlų Rūda Lasów Państwowych Litwy wraz z delegacją. Stronę białostockich leśników reprezentowali Zenon Angielczyk - zastępca dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i nadleśniczy Nadleśnictwa Suwałki Wojciech Rodak – wraz z pracownikami.