Leśnicy uczcili rocznicę Radomskiego Czerwca

Przedstawiciele LP wzięli udział w obchodach 40. rocznicy Radomskiego Czerwca’76. Na budynku odsłonięto pamiątkową płaskorzeźbę upamiętniającą protest robotniczy, również jeden z przystanków ścieżki edukacyjnej umiejscowiony został w sąsiedztwie budynku RDLP.
28.07.2017 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Przedstawiciele LP wzięli udział w obchodach 40. rocznicy Radomskiego Czerwca’76. Na budynku odsłonięto pamiątkową płaskorzeźbę upamiętniającą protest robotniczy, również jeden z przystanków ścieżki edukacyjnej umiejscowiony został w sąsiedztwie budynku RDLP.

W związku z obchodami 40. rocznicy Radomskiego Czerwca’76 na fasadzie siedziby dyrekcji została odsłonięta pamiątkowa płaskorzeźba. Powstała ona z inicjatywy Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ‘76. Pracę odsłonił prezes stowarzyszenia Stanisław Kowalski wraz z wdową po senatorze Zofią Romaszewską, a poświęcenia dokonał ks. Stanisław Sikorski. W trakcie uroczystości imię senatora Zbigniewa Romaszewskiego nadano alei przebiegającej przez Park Leśniczówka pomiędzy budynkiem RDLP a szkołą samochodową. Wręczono także odznaczenia, dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak został uhonorowany odznaczeniem pamiątkowym „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”.

W tym samym dniu otwarta została ścieżka edukacyjna utworzona z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej i radomskiego ratusza. Jeden z ośmiu przystanków umiejscowiony w sąsiedztwie budynku LP dotyczy wydarzeń Czerwca’76, które rozegrały się m.in. w budynku leśników i jego sąsiedztwie. Otwarciu ścieżki towarzyszyło odsłonięcie muralu powstałego na 40. rocznicę Radomskiego Czerwca’76. Powstał on na wieżowcu u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, przedstawia robotnika patrzącego w górę oraz splecione dłonie na drzewcu z symbolami odnoszącymi się do najnowszej historii Polski.

W uroczystościach pod pomnikiem Bohaterów Czerwca 1976 r. organizowanych 25 czerwca w Radomiu z udziałem najwyższych władz państwowych i społeczności Radomia, a także uczestników protestu obecni byli także leśnicy. Wzięli udział w mszy świętej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, prezentowali leśne sztandary, w tym radomskiej dyrekcji LP, nadleśnictw oraz związków zawodowych. Po ceremonii odznaczeń i mszy świętej odbył się Apel Poległych oraz uroczystość złożenia wieńców pod pomnikiem Bohaterów Czerwca 1976 r. Kwiaty złożyła delegacja leśników z dyrektorem Andrzejem Matysiakiem na czele. Po uroczystości uczestnicy udali się przed pomnik pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu.

W związku z obchodami 40. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76 kwiatami zostały udekorowane także miejsca pamięci przy siedzibie RDLP, w tym krzyż i kamień ufundowane z okazji 120-lecia dyrekcji dla uczczenia pamięci Polaków poległych w walkach o niepodległość.

Leśnicy uczcili rocznicę wydarzeń czerwcowych także na sportowo. Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce i Emilian Zając z Nadleśnictwa Barycz pobiegli w 4. Półmaratonie Radomskiego Czerwca. ‘76

Warto wspomnieć, że w budynku RDLP w Radomiu została utworzona sala historii leśnictwa radomsko-kieleckiego, a część wystawy została poświęcona wydarzeniom Czerwca ’76. Zostały wyeksponowane także elementy związane z okresem, kiedy była tu siedziba KW PZPR. Elementem wystawy są zdjęcia udostępnione przez IPN oraz Archiwum Państwowe w Radomiu dokumentujące wydarzenia Czerwca ’76.

W siedzibie radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych w czasie, gdy budynek odebrano leśnikom i utworzono tu Komitet Wojewódzki PZPR 40 lat temu miały miejsce protesty robotnicze. W 2014 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków. W uzasadnieniu decyzji napisano, że jest to „ważny dokument historii powojennej Polski i Radomia w związku z masowymi protestami antyrządowymi w dniu 25 czerwca 1976 r., które zapoczątkowały ogólnopolską konsolidację środowisk opozycyjnych”.