Leśnicy po raz kolejny zaprosili na Dary Lasu

Już po raz trzeci leśnicy z RDLP w Szczecinku zaprosili mieszkańców Szczecinka i powiatu szczecineckiego na Dary Lasu. I tym razem szczecinecka dyrekcja przygotowała szereg propozycji, które przypadły do gustu miłośnikom lasu i przyrody.
18.09.2019 | Marek Stasiuk, rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku

Już po raz trzeci leśnicy z RDLP w Szczecinku zaprosili mieszkańców Szczecinka i powiatu szczecineckiego na Dary Lasu. I tym razem szczecinecka dyrekcja przygotowała szereg propozycji, które przypadły do gustu miłośnikom lasu i przyrody.

Na placu koncertowym stanęły stoiska kulinarne, techniczne oraz historyczne. Dary Lasu podzielono na kilka stref tematycznych, których zadaniem było przybliżenie produkcyjnych i pozaprodukcyjnych funkcji lasu. W tym roku Dary Lasu zostały objęte patronatem Małgorzaty Golińskiej, wiceminister środowiska oraz Andrzeja Koniecznego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

 

Strefa kulinarna to przede wszystkim stoiska zbudowane wokół projektu rozwojowego „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Mieszkańcy mogli skosztować dziczyzny pod wieloma postaciami. Na smakoszy czekały pierogi, gulasz z dzika, bigos myśliwski oraz gotowe wyroby wędliniarskie spod znaku „Dobre z lasu”.

W strefie edukacyjnej na zainteresowanych czekały stoiska tematyczne, gdzie uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach oraz wykonania prac, które pozwoliły zrozumieć środowisko lasu oraz jego funkcje, jakie pełni wobec społeczeństwa.

Konkursy na pilarce rowerowej i przy pile twoja-moja przyciągnęły tłumy. Podobnie pokaz prac harvestera przy ścinaniu drewnianych pali oraz stoisko historycznych pilarek zgromadziły ogromną liczbę widzów.

Gęsto obłożone zielenią, z pluskiem źródlanej wody, prezentowało się stoisko dotyczące małej retencji. Ręce pełne roboty mieli uczestnicy warsztatów „Las w słoiku”, które zostały przygotowane przez leśniczki z portalu „Las na szpilkach”. Dodatkową atrakcją była możliwość samodzielnego przygotowania świecy zapachowej z leśnymi dodatkami oraz dowiedzieć się jak właściwości zdrowotne mają dziko rosnące rośliny. Słodkimi przekąskami z miodem zachęcało odwiedzających stoisko poświęcone bartnictwu.

Dla dociekliwych, w ramach projektu Leśne Gospodarstwa Węglowe, przygotowano specjalne pudełko z drzewkiem do samodzielnego posadzenia. W pudełku znajdowały się wszystkie składniki – wraz z instrukcją – potrzebne do posadzenia własnego drzewka. Nowością było stoisko związane z elektromobilnością. W ramach projektu „Las Energii”, leśnicy zaprezentowali samochody i hulajnogi elektryczne.

Wielką sympatią cieszyły się pokazy ptaków drapieżnych, psów myśliwskich i jazdy konnej. Wisienką na torcie był pokaz samolotu gaśniczego „Dromader”, który dokonał zrzutu wody. Leśnicy już zapraszają na kolejną edycję za rok i obiecują, że atrakcji nie zabraknie.