Leśnicy mówili o ochronie i turystyce

Już po raz dwudziesty w Lesku odbyły się Targi Rzemiosła, Przedsiębiorczości i Leśnictwa „Agrobieszczady”.
28.07.2017 | Michał Hipner, RDLP w Krośnie

Już po raz dwudziesty w Lesku odbyły się Targi Rzemiosła, Przedsiębiorczości i Leśnictwa „Agrobieszczady”.

Leśnicy, podobnie jak w poprzednich latach, przygotowali stoisko promocyjno-edukacyjne. Tym razem tematem wiodącym była ochrona przyrody oraz edukacja i turystyka leśna. Zwiedzający mogli zapoznać się z  formami ochrony przyrody występującymi w tamtejszych lasach, przygotowano też ekspozycję przedstawiającą zaśmiecanie i niszczenie lasu przez człowieka. Ustawiono również symboliczne okno na las, przez które można było podziwiać podkarpacką przyrodę.

Nie zabrakło leśnych konfitur, ziół oraz świeżych grzybów. Przygotowano również wiele atrakcji dla dzieci – koło fortuny, drewniane puzzle czy rozpoznawanie tropów. Mali artyści mogli podszlifować swój talent w leśnych malowankach. Wszystkie dzieci biorące udział w  quizach zostały obdarowane upominkami. Natomiast dla dorosłych przygotowano foldery przedstawiające wielofunkcyjną rolę lasów.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również przygotowane przez Nadleśnictwo Lesko i Zespół Szkół Leśnych w Lesku pokazowe zawody drwali. W zmaganiach w ścince słupów, przerzynce i okrzesywaniu, podobnie jak w roku poprzednim, najlepszy okazał się Grzegorz Indyk z Leska. Kolejne miejsca zajęli Tomasz Bilski i Jakub Kowalski z Komańczy.  

Współorganizatorem targów była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.