Lasy Państwowe przeznaczą dwa miliony złotych na walkę z koronawirusem

W odpowiedzi na inicjatywę ministra środowiska, Lasy Państwowe przekażą 2 mln zł wsparcia dla służb medycznych walczących z koronawirusem SARS-CoV-2.
31.03.2020 | Krzysztof Trębski, DGLP

W odpowiedzi na inicjatywę ministra środowiska, Lasy Państwowe przekażą 2 mln zł wsparcia dla służb medycznych walczących z koronawirusem SARS-CoV-2.

Po konsultacji z Dyrekcją Generalną jednostki organizacyjne Lasów Państwowych przeznaczą te środki na pomoc szpitalom na obszarze ich działania, m.in. na zakup respiratorów. „W tym trudnym dla nas wszystkich czasie epidemii każda okazana pomoc jest dużym wsparciem. Za dwa miliony złotych można zakupić szereg  potrzebnych teraz środków do ratowania zdrowia i życia. Polska służba zdrowia codziennie walczy o ludzkie życie. Dziękuję wszystkim, którzy włączają się w walkę z epidemią” – podkreśla minister środowiska Michał Woś.

Regionalna Dyrekcja LP w Olsztynie już przekazała 50 tys. zł miejscowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup masek, gogli i kombinezonów ochronnych.

Blisko 100 tys. zł od nadleśnictw nadzorowanych przez radomską RDLP trafi m.in. do przekształconych w zakaźne radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego i Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach oraz szpitali w Staszowie i Włoszczowie.

RDLP we Wrocławiu i dolnośląskie nadleśnictwa za 61 tys. zł sfinansują m.in. zakup przyłbic ochronnych, maseczek i kombinezonów dla personelu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, Powiatowego Centrum Medycznego w Brzegu Dolnym, szpitali w Lwówku Śląskim, Oławie, Lubaniu i Świdnicy, a szpital w Ząbkowicach Śląskich otrzyma urządzenie do dezynfekcji ambulansów.RDLP w Poznaniu przeznaczy na pomoc 130 tys. zł, w tym większość dla przekształconego w zakaźny poznańskiego Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia.

Łódzcy leśnicy przekażą ponad 250 tys. zł pięciu szpitalom w regionie z przeznaczeniem na zakup aparatury do testów genetycznych, rentgenodiagnostyki oraz ultrasonografii, jak i środki ochrony osobistej lekarzy i pielęgniarek. Kolejne 120 tys. zł przekaże RDLP Szczecinek, wspierając m.in. Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie.

Nadleśnictwa z terenu lubelskiej RDLP oraz lokalne Stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski” sfinansują zakup urządzeń do dezynfekcji i sterylizacji, potrzebnych medykom i pacjentom szpitali zakaźnych w Tomaszowie Lubelskim i Puławach.

RDLP Katowice sfinansuje respirator dla przekształconego w jednoimienny Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Natomiast nadleśnictwa z zielonogórskiej dyrekcji już przekazały 50 tys. zł na zakup środków ochrony dla oddziału zakaźnego w Szpitalu Uniwersyteckim im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze, gdzie leczony był m.in. „pacjent zero”. 

RDLP w Krośnie przekazała 210 tys. zł dla Centrum Medycznego w Łańcucie na zakup respiratora i środków ochrony indywidualnej, dla oddziału zakaźnego Szpitala Powiatowego w Mielcu na zakup respiratora oraz 6 innych placówek medycznych w regionie.

Niezależnie od pomocy finansowej dla szpitali, leśnicy angażują się również w inne formy pomocy. RDLP Gdańsk i działające w niej związki zawodowe, poza 80 tys. zł przekazanych szpitalom w Gdyni, Wejherowie i Kościerzynie, ogłosiły konkurs wśród pracowników pomorskich nadleśnictw na oddawanie jak  największej ilości krwi dla potrzebujących w okresie od  27 marca do 10 kwietnia.  

Dolnośląscy leśnicy pomagają jednostkom wojskowym, które w ramach walki z pandemią zostały wysłane do ochrony przejść granicznych, przekazując im drewno opałowe i kupując artykuły spożywcze. RDLP w Toruniu poza wsparciem szpitali, sfinansuje też zakup masek ochronnych i środków dezynfekcyjnych dla żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, wpierających służby medyczne.

Lasy Państwowe udostępnią także swoje ośrodki szkoleniowe i edukacyjne na potrzeby Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych.

Jeśli zajdzie taka konieczność, osoby kierowane na kwarantannę w związku z zagrożeniem zakażeniem koronawirusem będą mogły być kierowane np. do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku czy Leśnego Ośrodka Szkoleniowego w Puszczykowie. Na ten cel mogą być przeznaczane również inne obiekty, np. Nadleśnictwo Poddębice z RDLP Łódź przekazało staroście nieużywany już 300-metrowy budynek, w którym bezpiecznie może przebywać jednocześnie dziewięć osób objętych kwarantanną.