Las z widokiem na morze

Ponad setka osób przyszła w piękny jesienny weekend na jedno z należących do Nadleśnictwa Gdańsk wzgórz morenowych. Odbyła się tam kolejna odsłona projektu „Spojrzenie na Gdańsk”.
18.10.2017 | Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku, Łukasz Plonus, Nadleśnictwo Gdańsk

Ponad setka osób przyszła w piękny jesienny weekend na jedno z należących do Nadleśnictwa Gdańsk wzgórz morenowych. Odbyła się tam kolejna odsłona projektu „Spojrzenie na Gdańsk”.

To akcja, która ma pokazać mieszkańcom Trójmiasta Bałtyk z miejsc, z których morza teoretycznie nie powinno się zobaczyć.

 Film z odsłonięcia widoku na morze

Autorem pomysłu jest Witold Burkiewicz, architekt krajobrazu i scenograf przestrzeni z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Architekt przez długi czas mieszkał w Barcelonie - zainspirowały go stworzone tam osie widokowe, postanowił więc przenieść tę ideę do Gdańska.

Nowo odsłonięty widok przygotowany został na wyniesieniu powyżej Doliny Szwabego. Pomysłodawca projektu zaproponował nazwanie bezimiennego dotąd wzgórza – Wzgórzem Przyjaciół.

Uczestniczący w wydarzeniu Jacek Szulc, nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk natychmiast pomysł podchwycił i ogłosił oficjalnie, iż odtąd, na pamiątkę sobotniego wydarzenia, wyniesienie to nosić będzie nazwę właśnie Wzgórza Przyjaciół.

Polub profil Nadleśnictwa Gdańsk

- Ten piękny widok nie tylko cieszy ludzkie oko, ale również odsłania nowe pokolenie lasu. Młode drzewa do tej pory były zacienione, teraz – dzięki uporządkowaniu terenu i odsłonięciu osi widokowej - rozwijają się już swobodnie, a my możemy podziwiać nie tylko Zatokę Gdańską, ale oczywiście pobliską Oliwę oraz dużą część Gdańska, a przy dobrej pogodzie – nawet Hel! – mówił Jacek Szulc, podczas odsłaniania widoku.

Projekt „Spojrzenie na Gdańsk” obchodził w sobotę swoje pierwsze urodziny. Dokładnie w październiku 2016 r.  odsłonięto pierwszy z ośmiu widoków. Również tamta pierwsza oś widokowa położna jest w lasach Nadleśnictwa Gdańsk.