Kuchnia pachnąca lasem

Igliwie drzew leśnych może stanowić zdrowy i smaczny dodatek do różnych dań. Wystarczy 50 gram igliwia by pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C dorosłego człowieka.
09.03.2023 | Karina Rudzka, Maciej Pawłowski - RDLP w Warszawie

Igliwie drzew leśnych może stanowić zdrowy i smaczny dodatek do różnych dań. Wystarczy 50 gram igliwia by pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C dorosłego człowieka.

Ten surowiec ma szczególne znaczenie w okresie zimowym. Właśnie w tym czasie igliwie ma największe stężenie witaminy C, bogactwo olejków eterycznych, żywic czy garbników.

Warto zaznaczyć, że wszystkie gatunki sosny, świerka oraz jodły mogą stanowić aromatyczny dodatek do dań i napojów. Powinniśmy pamiętać, by zbierać pędy i igliwie ze złamanych wiatrem gałęzi w formie świeżej cetyny.

Cetyna to nic innego jak gałęzie obłamane przez wiatr lub wydrążone przez owada zwanego cetyńcem.

Pod żadnym pozorem nie obłamujemy świeżych pędów drzew iglastych w lesie, szczególnie tych szczytowych, by nie wpłynąć negatywnie na wzrost i rozwój drzewa.

Zimowe dary lasu mogą posłużyć do przygotowania dania głównego, deseru czy smacznych napojów.

Amatorzy grzybów mogą poeksperymentować, gotując tradycyjną zupę grzybową lub zupę z zimowych grzybów jadalnych (płomiennic, uszaków, boczniaków) z dodatkiem słusznej ilości drobno posiekanego igliwia drzew leśnych. Leśny aromat igieł oraz dodatek szyszkojagód jałowca nada zupie ciekawego smaku.

Smacznym napojem pasującym nie tylko do obiadu będzie zimowa herbata z darów lasu. Do jej przygotowania wykorzystać możemy świeże igliwie sosny czy świerka, ale też owoce dzikiej róży czy głogu, które zimą wiszą na krzakach. Ciekawym dodatkiem mogą być też czerwonawe, bezlistne pędy dzikich jeżyn i malin leśnych oraz kwiatostany leszczyny, olszy czy brzozy. Takie sezonowe herbaty są bogactwem witamin, minerałów i flawonoidów.

A na deser proponujemy „miodek” z igliwia sosnowego i owoców róży. To nic innego jak gęsty syrop cukrowy na bazie mocnego wywaru z igliwia i musu z owoców róży. Leśny syrop jest ciemnobrązowy, ma aromat igieł, jest bardzo słodki z wyczuwalną nutą cytryny. Z powodzeniem może być dodatkiem do kanapek czy słodzikiem do herbaty.

Dodatek igliwia do dań i napojów nadaje im aromatu lasu, ale też wpływa na ich zdrowotność. Jest dla organizmu źródłem naturalnej, łatwo przyswajalnej witaminy C oraz innych witamin, minerałów i bioflawonoidów. Olejek sosnowy działa na układ pokarmowy przeciwzapalnie, wiruso- i bakteriobójczo, wspiera pracę żołądka i wątroby. Regularne picie wywarów z igieł sosny pozytywnie wpływa na samopoczucie, obniża poziom stresu i wspomaga regenerację przy przewlekłym zmęczeniu, zauważalnie wspiera odporność.

Przepisy pozwalające na samodzielne wykonanie prostych i smacznych dań z dodatkiem igliwia drzew leśnych można pobrać na dole strony.