Krótki film o tajemniczym ogrodzie

Wszyscy, którzy szukają pomysłu na majowy weekend mogą wybrać się do Arboretum Wirty. Już teraz można obejrzeć film z jednego z najstarszych ogrodów leśnych w Polsce.
28.06.2016 | Andrzej Tomana, Nadleśnictwo Kaliska

Wszyscy, którzy szukają pomysłu na majowy weekend mogą wybrać się do Arboretum Wirty. Już teraz można obejrzeć film z jednego z najstarszych ogrodów leśnych w Polsce.

Kilkunastominutowy film został zrealizowany na zlecenie Nadleśnictwa Kaliska, na terenie którego znajduje się leśny ogród. W czasie tej filmowej opowieści zostaną opisane najciekawsze okazy drzew, np. pochodzący z Ameryki Północnej żywotnik olbrzymi, jego rodaczki - wyjątkowo piękne daglezje, a także rozłożysta jodła grecka. Widzowie poznają także prawdziwą perełkę, czyli jedyny w Polsce okaz orzecha pośredniego, który jest krzyżówką orzecha włoskiego z czarnym.
Oglądających film zachwycą piękne widoki arboretum widzanego z lotu ptaka. 

Do ogrodu warto wybrać się już teraz, kiedy zaczynają kwitnąć magnolie japońskie i gwieździste. Nie tylko ze względu na nie można odwiedzić arboretum. W tym leżącym nad Jeziorem Borzechowskim ogrodzie można podziwiać ponad 700 gatunków drzew i krzewów: ponad 500 liściastych i około 195 iglastych.

Wybierz się na wirtualny spacer po ogrodzie

Ogród został podzielony na dwie części – parkową oraz leśną, które przyciągają swoim odmiennym charakterem. Część parkowa jest staranie pielęgnowana, podzielona ścieżkami wokół których rosną „tematyczne” kolekcje drzew i krzewów. Natomiast część leśna przyciąga swą tajemniczością i dzikością. To właśnie tam można ukryć się w cieniu wiekowych, posadzonych jeszcze w XIX wieku, drzew.

Więcej informacji o ogrodzie, jego historii oraz niezwykłej kolekcji można znaleźć w przewodniku „Ogrody botaniczne i arboreta leśne", wydanym przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.