Król odwiedził Wałcz

Na teren Nadleśnictwa Wałcz (RDLP w Pile) zawitały żubry. Stado liczące 26 sztuk pojawiło się w leśnictwie Rudnica.
26.10.2016 | Magdalena Marchwiak, Nadleśnictwo Wałcz

Na teren Nadleśnictwa Wałcz (RDLP w Pile) zawitały żubry. Stado liczące 26 sztuk pojawiło się w leśnictwie Rudnica.

Co ciekawe, to właśnie na terenie tego leśnictwa była zagroda adaptacyjna pierwszych na Pomorzu Zachodnim żubrów. W lutym 1980 r. zespół prof. Ryszarda Graczyka, kierownika Katedry Zoologii Akademii Rolniczej w Poznaniu, utworzył pierwsze stado wolno żyjące żubrów, które dziś nazywane jest stadem zachodniopomorskim

Więcej o Dzikiej Zagrodzie oraz mapę występowania żubrów znajdź na stronie projektu.  

Wówczas były to cztery krowy i cztery byki sprowadzone z Puszczy Białowieskiej. Z czasem zagrodę otworzono. Po wielu latach wędrówek po okolicznych lasach i polach stado osiedliło się w okolicach Jabłonowa na terenie Nadleśnictwa Mirosławie,  stając się przyrodniczą atrakcją.

Dziś stado liczy około 100 osobników, a nad jego prawidłowym rozwojem czuwa Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. Towarzystwo prowadzi również Dziką Zagrodę w Jabłonowie, w której można z bliska obejrzeć nie tylko żubry, ale również rysie.

Czy żubry zostaną w Wałczu,  czy tylko na chwilę odwiedziły rodzinne strony? Dwa z nich posiadają obroże telemetryczne, więc można je śledzić za pomocą interaktywnej mapy.