Kopalnia Babina z tytułem cudu Polski

W piątek 14 października oficjalnie wręczono laury w konkursie „7 nowych cudów Polski”. Wśród nich znalazła się ścieżka „Dawna Kopalnia Babina".
18.10.2016 | Anna Niemiec, RDLP w Zielonej Górze

W piątek 14 października oficjalnie wręczono laury w konkursie „7 nowych cudów Polski”. Wśród nich znalazła się ścieżka „Dawna Kopalnia Babina".

Ścieżka geoturystyczna zajęła siódme miejsce w plebiscycie internautów, zorganizowanym przez magazyn „National Geographic Traveler”.  Tegoroczna edycja była już szóstą odsłoną konkursu na nowe cuda Polski. 
Trasa „Dawna Kopalnia Babina", która znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lipinki (RDLP w Zielona Góra) w walce o miejsce na liście, pokonała 31 innych propozycji, w tym trzy leśne.

Więcej o nagrodzonej trasie „Dawna Kopalnia Babina".

Podczas piątkowej gali dyplomy odebrali Leszek Banach, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Jan Lesser, nadleśniczy Nadleśnictwa Lipinki oraz burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak.

Gala „7 nowych cudów Polski" odbyła się w podwarszawskim Nadarzynie, w ramach Międzynarodowych Targów Turystycznych 2016 World Travel Show. Wyróżnienia wręczała Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna polskiej edycji „National Geographic”, podróżniczka i autorka programu „Kobieta na krańcu świata" w TVN.

Ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina" znajduje się na terenie geoparku „Łuk Mużakowa", który w 2015 r. został wyróżniony znakiem UNESCO.  „Łuk Mużakowa” jest jedynym w Polsce geoparkiem, który należy do Sieci Geoparków Europejskich oraz Sieci Geoparków Światowych. Obejmuje on, unikatową w skali europejskiej, morenę lodowcową w kształcie podkowy. Charakterystycznym elementem tamtejszego krajobrazu jest wyjątkowe w skali kraju pojezierze antropogeniczne, będące pozostałością po eksploatacji m.in. węgla brunatnego.

W geoparku wytyczono kilka ścieżek geoturystycznych, z których najbardziej atrakcyjna jest ta na terenie Nadleśnictwa Lipinki. Krajobraz zdegradowany, kiedyś przez człowieka na skutek działalności górniczej, odradza się i prezentuje swe urzekające piękno. Nie cały teren udało się zalesić, ale w miejscach z surowym krajobrazem są realizowane ciekawe propozycje dla turystów: punkty obserwacyjne, wieże widokowe i trasy geoturystyczne. Trasa Dawna kopalnia Babina", znajdująca się pomiędzy Łęknicą i Nowymi Czaplami, rocznie przyciąga ponad 22 tys. turystów.