Konkurs „Mój Las” rozstrzygnięty

Ponad 2 tysiące zgłoszeń, 195 prac w etapie centralnym, 25 nagrodzonych i wyróżnionych uczniów. To podsumowanie 28. edycji konkursu dla młodzieży „Mój Las” organizowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Ligę Ochrony Przyrody i Lasy Państwowe.
28.06.2016 | BOGUMIłA GRABOWSKA

Ponad 2 tysiące zgłoszeń, 195 prac w etapie centralnym, 25 nagrodzonych i wyróżnionych uczniów. To podsumowanie 28. edycji konkursu dla młodzieży „Mój Las” organizowanego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Ligę Ochrony Przyrody i Lasy Państwowe.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 2 czerwca, tradycyjnie w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie.

Laureatów i ich opiekunów przywitał Sławomir Trzaskowski, zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. – Moi drodzy, to wy jesteście bohaterami dzisiejszego spotkania. Nie byłoby jednak waszych sukcesów, gdyby nie wasi opiekunowie – mówił. Dyrektor podkreślił również znaczenie konkursu w popularyzacji leśnictwa i pracy leśników. – Utrwaliło się, że lasów w Polsce ubywa, a jest odwrotnie podkreślał Trzaskowski.  Do tego są w coraz lepszym stanie, czym jako leśnicy się szczycimy.

Rolę lasów podkreślał dr Ryszard Kapuściński, prezes Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody. – Ponad połowa polskich gatunków zwierząt i roślin jest związana z lasami mówił. – Las jest naprawdę fascynujący, dlatego zachęcam wszystkich do kontaktu z nim – dodał na koniec.

  • I kategoria wiekowa - „Leśne skarby i dary lasu”.

I nagroda - Magdalena Swat ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie

II nagroda - Bartłomiej Ryszczyk ze Szkoły Podstawowe im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie;

Klaudia Lewandowska ze Szkoły Podstawowej Specjalnej  nr 2 w Gostyninie

III nagroda  - Leon Marcinkowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowogardzie

Wyróżnienia - Kacper Mazur ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie;

Bartosz Piwowarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Nowogardzie

  • II kategoria wiekowa - „Co wiem o pracy leśnika”

I nagroda - Amelia Bednarska ze Szkoły Podstawowej nr 20 we Włocławku      

II nagroda – Wiktoria Deruś ze Szkoły Podstawowej im. Gen. F. Kamińskiego w Maciejowie Starym

Lena Kubik ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Skierniewicach

III nagroda - Amelia Szczepańska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Parczewie

Wyróżnienia - Aleksandra Rutkowska z                Zespołu Szkół w Krzęcinie;

Magdalena Skowron ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicach

  • III kategoria wiekowa - „Drewno – surowiec przyjazny człowiekowi”

I nagroda - Katarzyna Drzał z Gimnazjum nr 10 im. Tadeusza Kościuszki w Rzeszowie

II nagroda - Jakub Wójcik z Gimnazjum nr  10 im. Tadeusza Kościuszki w Rzeszowie

III nagroda - Katarzyna Lizurej z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku;

Natalia Wikieł z Publicznego Gimnazjum w Łochowie

Wyróżnienia - Szymon Szczepaniak z Zespołu Szkół Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Buczaczu;

Cezary Mydlak z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Puchaczowie

Kamila Pietrzak z Gimnazjum Publicznego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem

  • IV kategoria wiekowa - „Historia leśnictwa w moim regionie”

I nagroda -  Anna Koguc z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej;

Gabriela Fudala z Liceum Ogólnokształcącego im. Organizacji Narodów Zjednoczonych w Biłgoraju

Wyróżnienia - Dominika Latała z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach;

Jakub Sosnowski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Elblągu I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu;

Patrycja Plis z Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej

Paulina Wilk z Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej

 

Na prace w przyszłorocznej edycji konkursu organizatorzy czekają do końca listopada 2015 r.

Tematy to:

  • „Piętra lasu i ich mieszkańcy”
  • „Grzyby polskich lasów”
  • „Las miejscem pracy, wypoczynku i ostoją przyrody”
  • „Las – moja naturalna siłownia”