Kolejne pomniki przyrody w poznańskich nadleśnictwach

Nowymi pomnikami przyrody mogą pochwalić się poznańskie nadleśnictwa - Konstantynowo i Turek.
22.01.2021

Nowymi pomnikami przyrody mogą pochwalić się poznańskie nadleśnictwa - Konstantynowo i Turek.

Na terenie leśnictwa Grzybno pomnikiem ustanowiono sosnę zwyczajną o obwodzie pnia 350 cm. Drzewo ma niespotykany pokrój, który prawdopodobnie wynika z tego, że w przeszłości drzewo rosło na przestrzeni otwartej.

Sosna ma około 280 lat, a jak wynika z przekazów historycznych, najbliższa miejscowość Żabinko zamieszkana była wtedy przez Olędrów, których głównym zajęciem była hodowla bydła.

Okoliczny teren stanowiły ówcześnie rozległe łąki i pastwiska, a rosnąca na wzniesieniu rozłożysta sosna stanowiła ochronę przed słońcem. Obecnie jest niemym świadkiem historii tej okolicy.

W leśnictwie Brodniczka natomiast pomnikiem przyrody został okazały dąb szypułkowy, którego pień w obwodzie na wysokości piersi ma aż 455 cm. Drzewo rośnie w pobliżu osady leśnej.

W innym poznańskim nadleśnictwie (Nadleśnictwo Turek) również ustanowiono nowe pomniki przyrody. W lipcu ubiegłego roku, w ramach akcji „100 pomników przyrody na 100-lecie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu", leśnicy wytypowali pięć drzew. Obecnie już przeprowadzono wszystkie niezbędne procedury, oznacza to, że „Lipa św. Huberta”, dąb szypułkowy „Ignacy”, dąb szypułkowy „Jan”, wiąz szypułkowy „Chocimierz” oraz wiąz szypułkowy „Bogumił” są już pomnikami przyrody.