Kolejne M1 dla rybołowa

Dla rzadkiego gatunku ptaków szponiastych w terenie poznańskiego nadleśnictwa zainstalowano platformę. To już szósta platforma założona dla rybołowów na terenie RDLP w Poznaniu.
26.03.2021 | RDLP w Poznaniu

Dla rzadkiego gatunku ptaków szponiastych w terenie poznańskiego nadleśnictwa zainstalowano platformę. To już szósta platforma założona dla rybołowów na terenie RDLP w Poznaniu.

Działania leśników na rzecz ochrony przyrody są nie tylko ustawowym obowiązkiem, pomaganie m.in. zwierzętom daje również ogromną radość i satysfakcje.  

W ramach projektu aktywnej ochrony rybołowa (Pandion haliaetus) na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo zainstalowano platformę lęgową wraz ze sztucznym gniazdem. Dzięki współpracy Komitetu Ochrony Orłów i Nadleśnictwa Konstantynowo w połowie marca w jednym z kompleksów leśnych Jakub Pruchniewicz zainstalował sztuczne gniazdo.

Operacja nie należała do łatwych, ponieważ rybołowy na swoje miejsca lęgowe wybierają zawsze drzewa najwyższe. Wspólnie z doktor Viktorią Takacs, znaną w całej Europie ornitolog UP w Poznaniu, wybrano ok. 37 metrowy modrzew
Lokalizacja nie została wybrana przypadkowo, ponieważ w tamtej okolicy widywano przelatujące osobniki. Trudno jest określić, ile czasu zajmie rybołowom zauważenie nowego gniazda.

W ramach działań ochronnych rybołowa poza stawianiem platform, wyznaczane są również strefy ochronne okresowe i całoroczne, które są niezwykle ważne w trakcie wyprowadzania lęgów.  Oznacza to, że w sezonie lęgowym (od 1 marca do 31 sierpnia) nie wolno przebywać w granicy 500 m od gniazda oraz 200 m, po odlocie ptaków na zimowiska. W okolicy gniazda w tym okresie nie odbywają się też żadne prace leśne.

W Polsce rybołów jest gatunkiem skrajnie zagrożonym i nielicznym. Jego liczebność kształtuje się na poziomie około 30 par lęgowych. 

Rybołowy do drapieżniki, które gniazdują głównie w północno-zachodniej części kraju oraz na Mazurach. Gniazda rybołowa zlokalizowane są w pobliżu niegłębokich i przejrzystych zbiorników wodnych, w których ptaki te mogą zdobyć pożywienie. Rybołowy żywią się głównie rybami, których waga nie przekracza zwykle 1 kg. Ich polowania są niezwykle efektowne, których nie sposób nie zauważyć i zapomnieć. Rybołów  ryby namierza wzrokiem, dostrzega  je nawet z wysokości 40 m, a następnie z prędkością 30-60 km/h nurkuje za nią w głąb wody nawet na głębokość 1m. Jak podają naukowcy, para rybołowów wychowująca dwójkę młodych przez cały sezon lęgowy zjada ok. 170 kg ryb.

Rybołowy wychowują zazwyczaj parę młodych. Jak wskazują badania naukowe te drapieżne ptaki, lęgi najczęściej wyprowadzają w sztucznych gniazdach umieszczonych na platformach. W całym kraju jest już około 180 takich konstrukcji, które są solidnym fundamentem pod przyszłe gniazdo rybołowów.