Kolejka pojedzie po nowych torach

Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka (RDLP w Białymstoku) już myślą o kolejnym sezonie turystycznym. Właśnie trwa remont jeden z tamtejszych atrakcji.
09.12.2016 | Paulina Król, Nadleśnictwo Hajnówka

Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka (RDLP w Białymstoku) już myślą o kolejnym sezonie turystycznym. Właśnie trwa remont jeden z tamtejszych atrakcji.

W puszczańskim nadleśnictwie trwają  prace remontowe kolejki wąskotorowej. W trakcie modernizacji zostanie wymienionych 5 tys. podkładów, łącznie będzie to 3,5 km torów. Zastaną także zastąpione stare mocowania i podbudowania.

Z pionierskiej konstrukcji zostaną jedynie szyny. Zostały one położone 100 lat temu, w trakcie budowy pierwszych torowisk kolejek wąskotorowych w Puszczy Białowieskiej. 

Koszt remontu to niemal 1 197 000 zł, całość tej kwoty z funduszu leśnego pokryją Lasy Państwowe.

Poznaj historię kolejki na stronie Nadleśnictwa Hajnówka.

Równolegle trwa rewitalizacja taboru kolejki wąskotorowej. Do końca grudnia zostanie odrestaurowanych pięć wagonów i jedna lokomotywa spalinowa. Koszt tego kolejowego liftingu to 390 tys. zł.

Garaż taboru kolejki wąskotorowej, tzw. lokomotywownia, został już wyremontowany. Teraz zostanie też doposażony ze środków Lasów Państwowych.

Wąskotorowe Kolejki Leśne o stuletniej historii, to ważny punkt na mapie regionu Puszczy Białowieskiej. Od 1991 r.  pełnią rolę turystyczną. W okresie wiosenno-letnim wąskotorowa kolejka leśna wozi turystów na trasie Hajnówka-Topiło (11 km) oraz Hajnówka-Dolina Rzeki Leśnej (6 km).