Klony Bartka gotowe do podróży

Do Nadleśnictwa Daleszyce (RDLP w Radomiu) właśnie dotarły sadzonki dębów, a dokładnie klony wiekowego Bartka.
09.05.2018 | Paweł Kosin, Nadleśnictwo Daleszyce

Do Nadleśnictwa Daleszyce (RDLP w Radomiu) właśnie dotarły sadzonki dębów, a dokładnie klony wiekowego Bartka.

Dąb Bartek od wielu lat bardzo słabo owocuje, dlatego leśnicy uznali, że najpewniejszym sposobem jego rozmnożenia jest pobranie fragmentów gałązek (zrazy) i zaszczepienie ich na specjalnych podkładkach. Taki sposób uzyskania sadzonek jest nazwany rozmnażaniem wegetatywnym.

 

Zabieg został wykonany przez pracowników Leśnego Arboretum im. prof. Stefana Białoboka w Sycowie. Dzięki temu udało im się wyhodować ponad 250 klonów najsłynniejszego drzewa Polski.

Ogladaj Bartka online

Leśnicy uznali, że sadzonki wspaniałego matuzalema posłużą nadleśnictwom z terenu radomskiej dyrekcji LP, gdzie rośnie Bartek, do uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości.

Więcej o ratowaniu Bartka przez leśników

Młode Bartki, które dotarły do Gospodarstwa Nasienno- Szkółkarskiego Nadleśnictwa Daleszyce, ,,rozjeżdżają'' się do poszczególnych nadleśnictw. Niebawem będą wysadzane podczas uroczystości upamiętniających 100-lecie niepodległości.

Co ciekawe, mimo że drzewka jako samodzielne byty dopiero dwa lata, to już kwitną. Jak to możliwe? Wprawdzie w metryczce mają dwa lata, to są klonami blisko 700-letniego staruszka z Nadleśnictwa Zagnańsk. Leśnicy mają nadzieję, że już jesienią, któryś z nich będzie miał pierwsze żołędzie.

Co ciekawe, dęby szypułkowe (Quercus robur), a dąb Bartek jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tego gatunku, owocuje w wieku 40-50 lat, a jeśli rośną w dużym zagęszczeniu to nawet po 80 latach.