Kierowco, uważaj na żaby!

Ostatnie cieplejsze dni wywołały poruszenie nie tylko w świecie roślin, ale również zwierząt. Płazy właśnie rozpoczęły wędrówkę do miejsc, w których będą mogły się rozmnażać.
20.03.2019 | Łukasz Plonus, Nadleśnictwo Gdańsk

Ostatnie cieplejsze dni wywołały poruszenie nie tylko w świecie roślin, ale również zwierząt. Płazy właśnie rozpoczęły wędrówkę do miejsc, w których będą mogły się rozmnażać.

Niestety, aby dotrzeć do miejsc rozrodu żaby będą musiały przejść przez ulice, często nawet te bardzo ruchliwe. Wiele z nich zginie pod kołami samochodów. Dlatego, już po raz kolejny leśnicy pomogą płazom w bezpiecznym dotarciu do celu.

- Na jednej z takich migracyjnych tras, półkilometrowym odcinku ulicy Spacerowej w Gdańsku, postawiliśmy osłony zatrzymujące płazy. Leśnicy zbierają zwierzęta i przenoszą bezpiecznie na drugą stronę ulicy w pobliże stawów małej retencji leśnej ­­­– mówi Janusz Mikoś, nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk.

Przy osłonach, co kila metrów, wkopane zostały pojemniki, do których wpadają wędrujące płazy. Kontrole zbiorników prowadzone są trzy razy dziennie. Po każdej z nich leśnicy przenoszą płazy do pobliskich stawów. Dzięki tej akcji wiele żab, ropuch i traszek uniknie śmierci pod kołami samochodów.

Niedaleko miejsca z ustawionymi osłonami umieszczone zostało ostrzeżenie o migracjach płazów. Każdy, kto przejeżdża ulicą Spacerową, ma czas na reakcję i zdjęcie nogi z gazu.

W ten sposób w ubiegłym roku uratowano setki żab, ropuch i traszek. W poprzednią akcję włączyli się również mieszkańcy, którzy wspólnie z leśnikami zadbali o bezpieczeństwo migrujących zwierząt.

Podobne rozwiązania jak w Nadleśnictwie Gdańsk w ubiegłych latach były wprowadzone także w innych nadleśnictwach, np. Olsztynek czy Turek.

 

W Polsce płazy są objęte ochroną ścisłą. Wśród 18 gatunków tych zwierząt, w kraju występuje grzebiuszka ziemna, salamandra plamistą i, prowadząca nadrzewny tryb życia, rzekotka drzewna oraz dwa gatunki kumaków, trzy ropuch, cztery traszek i aż sześć gatunków żab.

Najpospolitszym gatunkiem zaliczanym do żab brunatnych, jest żaba trawna (Rana temporaria). Żaba trawna okres snu zimowego spędza zagrzebana w mule na dnie zbiorników wodnych lub na lądzie w wilgotnych kryjówkach. To właśnie ona jako pierwsza z żab budzi się ze snu zimowego. Żaba trawna żyje głównie w lasach, ale można ją spotkać także na bagnistych łąkach, na torfowiskach, a nawet w ogrodach, parkach i zaroślach. Poluje głównie w nocy na pająki, ślimaki czy dżdżownice.

Innym, bardzo pospolitym przedstawicielem podrodzaju żab brunatnych jest żaba moczarowa (Rana arvalis). Gatunek ten zimuje pod korzeniami drzew, w norach ziemnych, pod stertami gałęzi, na łąkach pod warstwą darni. Po obudzeniu się w marcu rozpoczyna wędrówkę, nawet z dość odległych miejsc, do zbiorników wodnych, gdzie odbywa gody. To właśnie samiec tego gatunki w czasie godów jest ubarwiony na jasny, niebieski kolor.

Niestety, wiosną płazy giną nie tylko pod kołami samochodów, ale także podczas pożarów nieużytków.  Każdego roku podczas wypalania traw na łąkach, w oczeretach, czyli nadbrzeżnych zaroślach, i w rowach ginie ich ogromna liczba.