Kamienna wieża w nowej odsłonie

Nadleśnictwo Lipinki od kilku dni może pochwalić się kolejną atrakcją turystyczną. Odnowiona wieża widokowa w Zielonym Lesie już cieszy się dużą popularnością.
28.06.2016 | Anna Niemiec, RDLP w Zielonej Górze

Nadleśnictwo Lipinki od kilku dni może pochwalić się kolejną atrakcją turystyczną. Odnowiona wieża widokowa w Zielonym Lesie już cieszy się dużą popularnością.

W czerwcu w 2015 r. nadleśnictwo rozpoczęło remont zabytkowej wieży. Po pół roku zakończono największe prace.  Dawne kamienne schody zastąpiono metalową konstrukcją, teraz po remoncie turyści mają do pokonania 86 stopni. Natomiast ocalałe fragmenty granitowych schodów, które nie przetrwały próby czasu, zostały wbudowane w ścieżkę doprowadzającą do wieży.
To nie jedyne prace, które wykonano: wyremontowano i zabezpieczono taras widokowy, zamontowano nowe drzwi, zabezpieczono i odnowiono mury zewnętrzne.

Wieżę widokową wybudowano w 1864 r. z inicjatywy Towarzystwa Upiększania Miasta. Obiekt ma 16 metrów wysokości i został wzniesiony na planie kwadratu 4,7 x 4,7 m. Inicjatorzy wybudowania wieży wmurowali nad wejściem tablicę, sklejoną z siedmiu odłamków odnalezionych wokół budowli.

Za budulec posłużyły kamienie polodowcowe pochodzące z okolicy. Narożniki zostały obramowane czerwoną cegłą, pochodzącą z miejscowej cegielni. Uwagę zwracają odłamki rudy darniowej w zaprawie między kamieniami. W wieży widokowej pełniły one rolę piorunochronu, gdyż chłonęły wodę a zawartość żelaza sprawiała, ze grom uderzający w szczyt budowli był bezpiecznie odprowadzany do gruntu.

Po oddajaniu do użytku obiektu każdy chętny będzie mógł wejść na taras widokowy i obserwować zachwycająca panoramę bukowego lasu. Miejscowy leśniczy codziennie rano będzie otwierał, a wieczorem zamykał drzwi wejściowe na wieżę.  Zielony Las jest dla mieszkańców Żar miejscem odpoczynku i uprawiania sportów.