Jubileuszowe Dni SGGW z leśnikami

Pełne atrakcji leśne miasteczko powstało na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. To za sprawą warszawskich leśników, którzy aktywnie włączyli się w obchody 200-lecia uczelni.
28.07.2017 | Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie

Pełne atrakcji leśne miasteczko powstało na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. To za sprawą warszawskich leśników, którzy aktywnie włączyli się w obchody 200-lecia uczelni.

Przygotowana przez leśników ekspozycja edukacyjna wzbudziła wielkie zainteresowanie osób, które od czwartku do soboty licznie odwiedzały SGGW. Najmłodsi pod czujnym okiem leśników, z pasją budowali drewniany domek, próbowali swych sił w cechowaniu i piłowaniu drewna piłą moja – twoja.
Odważni – niezależnie od wieku – spacerowali boso po leśnej ścieżce zmysłów, a także zaglądali w oczy pszczołom, o znaczeniu których opowiadał bartnik. Chętni mogli posmakować przetworów z owoców leśnych oraz otrzymać przepisy, pozwalające na ich samodzielne wykonanie.

Wizyta w leśnym miasteczku była również okazją do odkrycia swojego „drzewnego znaku zodiaku” – to za sprawą celtyckiego horoskopu leśnego, w którym każdej dacie w roku przypisane jest drzewo lub krzew, a osoba urodzona w tym dniu ma jego cechy.

Ważnym elementem leśnej ekspozycji było oczywiście drewno. Dotykając drewnianych kul goście poznawali barwę, zapach i ciężar różnych gatunków drewna, a wbijając gwoździe w drewniane pnie odkrywali różnice w ich twardości. Różne sposoby wykorzystania drewna w życiu codziennym można było zobaczyć w specjalnie przygotowanej leśniczówce, oczywiście również drewnianej.

Ekspozycję przygotowali leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie”.

Leśnicy podpowiadali jak wypoczywać na terenach leśnych i jak bezpiecznie korzystać z lasów. Aby zwrócić uwagę na problem kleszczy przygotowali ogromny model tego pajęczaka. Uczyli jak ustrzec się przed ukąszeniem oraz jak prawidłowo pozbyć się niechcianego „gościa”. Każdy z uczestników otrzymał również infografikę przedstawiającą prawdy i mity o kleszczach. Aby przestrzec przed nieodpowiedzialnym posługiwaniem się ogniem w lesie przygotowano wielkie pudełko zapałek zaopatrzone w infografikę o tematyce przeciwpożarowej.

Goście Dni SGGW cieszyli się z możliwości spotkania i rozmowy z leśnikami, podkreślali również dużą wartość edukacyjną przygotowanych przez nich działań. Leśnicy mają nadzieję, że wiedza przekazana mieszkańcom miasta sprawi, że będą oni częściej odwiedzali polskie lasy i korzystali z oferowanych przez nie dóbr w sposób odpowiedzialny.