Japońska sztuka walki w lesie

Miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu mogą już korzystać ze Ścieżki Nidzickiej Akademii Aikido. Otwarcie trasy odbyło się 24 czerwca na trenie Nadleśnictwa Nidzica (RDLP w Olsztynie).
28.07.2017 | Agnieszka Maciąg, Nadleśnictwo Nidzica

Miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu mogą już korzystać ze Ścieżki Nidzickiej Akademii Aikido. Otwarcie trasy odbyło się 24 czerwca na trenie Nadleśnictwa Nidzica (RDLP w Olsztynie).

Ścieżka powstała z inicjatywy Krzysztofa Burskiego, prezesa Nidzickiej Akademii Aikido. Nadleśnictwo udostępniło teren i wspierało wszelkie działania związane z powstaniem tej trasy.

- Lasy Nadleśnictwa Nidzica to miejsce coraz intensywniej odwiedzane przez turystów. W trosce o środowisko naturalne, mając na uwadze potrzeby i oczekiwania społeczeństwa stworzono tę ścieżkę. Mam nadzieję, że będzie ona inspiracją oraz wsparciem
w popularyzowaniu atrakcyjnej i bezpiecznej sztuki walki jaką jest aikido-
przekonywał Krzysztof Burski, prezes Nidzickiej Akademii Aikido.

Impreza rozpoczęła się prelekcją na temat sztuki wojennej aikido. Goście dowiedzieli się m.in.: czym jest aikido, jakie są główne zasady, kto może je trenować i jak pozytywnie działa na rozwój psychoruchowy dzieci

Gwoździem programu okazał się pokaz Nidzickiej Akademii Aikido. W gronie adeptów Akademii znalazła się leśniczka z Nadleśnictwa Nidzica.

Tego dnia goście mieli także okazję odwiedzić stoisko wystawiennicze nadleśnictwa i zapoznać się z ofertą edukacyjno-turystyczną. Wśród zaproszonych osób znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych,  mieszkańcy Nidzicy, dzieci z pobliskich szkół.

Obecnie przy nowo powstałym szlaku (ma on długość 2,5 km, zaczyna i kończy się na przyleśnym parkingu) zostały ustawione tablice informacyjne, na których wyjaśniono czym jest ta sztuka walki i jak ją trenować. Podczas kolejnych etapów rozbudowy ścieżki zostanie tam ustawiony sprzęt do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Otwarcie ścieżki wpisuje się w kampanię  „Lasy Państwowe. Zapraszamy”, w którą Nadleśnictwo Nidzica aktywnie się włączyło. Na terenie nadleśnictwa są wyznaczone szlaki do biegania, jazdy na rowerze czy jazdy konnej.
- Te wszystkie formy wypoczynku są bardzo często spotykane w lesie. Aikido do tej pory nie, a to kolejna aktywność, która jest stworzona do tego, aby praktykować ją w lesie i na łonie przyrody – mówią pracownicy nadleśnictwa.