Inauguracja 19. Święta Drzewa w Warszawie

W Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbyła się ogólnopolska inauguracja 19. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja. Wydarzenie odbyło się we współpracy z m.st. Warszawa oraz Lasami Państwowymi – partnerem strategicznym programu, które od 19 lat wspierają lokalne społeczności w organizacji Święta Drzewa całym kraju.
28.10.2021

W Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbyła się ogólnopolska inauguracja 19. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja. Wydarzenie odbyło się we współpracy z m.st. Warszawa oraz Lasami Państwowymi – partnerem strategicznym programu, które od 19 lat wspierają lokalne społeczności w organizacji Święta Drzewa całym kraju.

Posadzeniem dużych drzew – lipy i dębu, uczczono pamięć wielkiej humanistki i wizjonerki prof. Mari Janion. Wysłuchano fragmentów tekstów Marii Janion, opowieści o drzewie opiekunie Georgiany Keable oraz utworów kompozytorów hiszpańskich i kubańskich w wykonaniu Katarzyny Musiał i Manuela Albána. Drzewa posadzili współgospodarze wydarzenia, ambasadorzy Święta Drzewa – aktorzy: Dagmara Bąk i Bartłomiej Topa, laureaci i goście.

Pierwsze Święto Drzewa Klub Gaja zorganizował 10 października w 2003 roku, ustanawiając ten dzień wielkim świętem drzew i początkiem programu edukacji ekologicznej na temat ochrony środowiska i klimatu, popartej realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew. Co roku, ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa odbywa się w Warszawie we współpracy z m.st. Warszawa i Lasami Państwowymi. Do stolicy zjeżdżają się laureaci nagród Święta Drzewa z całego kraju, docenieni za działania dla drzew i społeczności lokalnej poprzedniej edycji. Wśród tegorocznych nagrodzonych nie zabrało leśników. Nadleśnictwo Bierzwnik doceniono za współpracę z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Bierzwniku i założenie przedszkolnego lasu, gdzie lokalna społeczność posadziła 2 tysiące drzew. Nadleśnictwa Bielsko i Rytel otrzymały podziękowania za współpracę w ramach 19. edycji Święta Drzewa.

- Moment, w którym możemy podziękować uczestnikom poprzedniej edycji Święta Drzewa jest dla mnie zawsze bardzo ważny. Tym bardziej, że mieliśmy wszyscy przeszkody związane z obostrzeniami pandemicznymi. Okazało się, że na ludzi kochających drzewa i przyrodę zawsze można liczyć. Wszystkie nagrodzone inicjatywy, także i te, które nie otrzymały wyróżnień, świadczą o potrzebie działania dla dobra ludzi i przyrody. Budowanie kapitału społecznego wokół drzew daje mi nadzieję na przyszłość i jeszcze bardziej zachęca do dalszej pracy. Dziękuję wszystkim uczestnikom naszego wspólnego Święta Drzewa – komentuje  Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

19. edycja programu Święto Drzewa odbyła się pod hasłem „Dla przyrody”, by przypominać, że bez drzew życie na naszej planecie nie byłoby możliwe, dlatego powinniśmy je doceniać i chronić. W tym roku, podczas inauguracji Święta Drzewa w Warszawie, w Służewskim Domu Kultury posadzono dwa duże drzewa, by uczcić pamięć wielkiej humanistki i wizjonerki prof. Mari Janion.

Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy, witając uczestników wydarzenia, mówiła – Witam Państwa serdecznie w imieniu własnym i Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który objął patronatem to wydarzenie. Chciałabym podkreślić nasze zaangażowanie w ochronę drzew i powiększanie drzewostanu warszawskiego. Tylko w zeszłym roku posadziliśmy 210 tys. drzew przy ulicach, na skwerach, w parkach, w lasach. Powierzchnię lasów miejskich zwiększyliśmy przez ostatnie trzy lata o 100 ha. W Warszawie mamy ponad 9 milionów drzew. Stworzyliśmy Mapę Koron Drzew dla całego terenu miasta. Narzędzie to umożliwia nam diagnozę kondycji drzew, ocenę klasy ryzyka i obliczenie pokrycia koronami drzew poszczególnych rejonów stolicy. W ramach naszej lokalnej edycji Święta Drzewa Zarząd Zieleni realizuje „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”, w którą włączają się przedszkola i szkoły.

Kazimiera Szczuka, historyczka literatury i nauczycielka, dodała – Tegorocznym Święto Drzewa uczci pamięć wielkiej humanistki i wizjonerki Mari Janion. Uczcimy jej pamięć posadzeniem lipy i dębu. Dąb ze względu na swoją długowieczność, a lipa przez zdolność do samo odradzania się – od starożytności symbolizują nieśmiertelność. Te drzewa będą rosnąć i trwać w intencji wartości, które wyznawała profesor. Z intencją, by wspierać wszystkich młodych, którzy uprawiają czytanie, pisanie i myślenie. Część z nich jest tutaj z nami. To są uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii tzw. SOS-u z Liceum Ogólnokształcącego. Jesteście super gośćmi!

Przed posadzeniem drzew wysłuchano fragmentów tekstów prof. Marii Janion, które odczytali: Dagmara Bąk, Bartłomiej Topa i Jacek Bożek oraz opowieści Georgiany Keable o drzewie opiekunie. Georgina jest prekursorką odrodzenia sztuki opowiadania w Norwegii i Anglii. Kolejnym punktem programu było gala rozdania certyfikatów dla partnerów i nagród Święta Drzewa laureatom konkursu Czarodziejskie Drzewo i Drzewo Roku. Wydarzenie zwieńczył koncert „Moje hiszpańskie serce” Katarzyny Musiał – fortepian i taniec oraz Manuela Albána – instrumenty perkusyjne.

- Serdecznie zapraszam na koncert, na którym wykonamy muzykę hiszpańską i kubańską, która związana jest z przyrodą i tradycją. Zagramy utwory m.in. Manuela de Falla, Joaquina Turina, Ernesta Lecuony. Mam nadzieję, że spodoba się Państwu! – mówiła Katarzyna Musiał, zapraszając publiczność na koncert.