Groźny pożar w młodniku Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń

Znowu ogień w lesie. I znowu wzorowa reakcja i współpraca służb, leśników i strażaków.
10.07.2024

Znowu ogień w lesie. I znowu wzorowa reakcja i współpraca służb, leśników i strażaków.

Wczoraj w godzinach popołudniowych w Nadleśnictwie Golub-Dobrzyń doszło do kolejnego niebezpiecznego pożaru lasu. Powierzchnia pożaru objęła 3,6 ha w tym 2,2 ha lasu. Było to najprawdopodobniej podpalenie. Pożar wykrył PAD (Punkt Alarmowo Dyspozycyjny), który działa przy każdym nadleśnictwie objętym systemem PPOŻ. Od momentu wykrycia do całkowitego ugaszenia pożaru minęło niespełna 4 godziny(!). Do walki z ogniem przystąpili leśnicy i strażacy. Nadleśnictwo zadysponowało należące do Lasów Państwowych dwa samoloty typu dromader, które dokonały sześć zrzutów wody i jeden śmigłowiec, który w ciągu całej akcji gaśniczej przeprowadził dziesięć zrzutów. W akcji wzięła udział również Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna.

Pamiętaj o numerach alarmowych - 998 lub 112. Zauważysz pożar - ALARMUJ!

W Polsce wybucha średnio kilka tysięcy pożarów rocznie. 99% z nich spowodowanych jest działalnością człowieka, a aż 40% to podpalenia(!). Tylko dzięki tak rozbudowanemu systemowi ochrony przeciwpożarowej: dostrzegalnie, kamery, dojazdy pożarowe, punkty czerpania wody, samoloty, śmigłowce, wozy patrolowo gaśnicze, wreszcie wzorowa współpraca ze strażą pożarną, liczba pożarów nie przekłada się na wielkość spalonej powierzchni. Przygotowana przez nas infografika pokazuje wszystkie elementy systemu ochrony ppoż w Lasach Państwowych.

PPOZ glowne.jpg

O działaniu PADu Nadleśnictwa Toruń opowiada Hubert Grabara - filmik obejrzycie tutaj.

Zapraszamy Was również na najnowszy film z cyklu Oblicza Lasów o pożarach w lesie, i doskonale działającym systemie PPOŻ i PAD w Złotowie, o którym opowie Wam niezawodna Dominika Nadolna.

Przed nami kolejne upalne dni, dlatego podczas spacerów po lesie bądźmy jeszcze bardziej ostrożni. Jeżeli zauważysz ogień w lesie ALARMUJ. Dzwoń pod numer: 112, 998, albo bezpośrednio do leśników, którzy najlepiej znają tereny leśne.