Góry Izerskie z kolejnymi atrakcjami

„Przygoda w górach” to nie tylko nazwa projektu, ale także pomysł na niebanalną wycieczkę w Góry Izerskie. Już wkrótce będzie można korzystać z kolejnych atrakcji turystycznych, które powstały tuż przy granicy.
06.11.2019 | Barbara Rymaszewska, Nadleśnictwo Świeradów

„Przygoda w górach” to nie tylko nazwa projektu, ale także pomysł na niebanalną wycieczkę w Góry Izerskie. Już wkrótce będzie można korzystać z kolejnych atrakcji turystycznych, które powstały tuż przy granicy.

Gospodarze terenu, leśnicy z Nadleśnictwa Świeradów, które wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Sudety Zachodnie”, chcą zapewnić jak największą liczbę atrakcji na istniejących już szlakach turystycznych, a jednocześnie przekazać najciekawsze informacje w przystępny sposób. - Bardzo nam zależy również na tym, aby turystyka nie zakłócała naturalnego tętna przyrody - mówią.

Tym bardziej, że tereny wrocławskiego Nadleśnictwa Świeradów przyciągają coraz większą liczbę turystów z Polski i zza granicy. Goście przebywający w Górach Izerskich są zainteresowani przyrodą, a wychodząc na szlaki turystyczne chcą zobaczyć to, co najpiękniejsze i najcenniejsze.

Projekt „Przygoda w górach” ma pogodzić zwiększony ruch turystyczny z ochroną najcenniejszych fragmentów nadleśnictwa. - Poza tym chcemy przedstawić dziedzictwo naturalne i kulturowe gór Izerskich i Żytawskich (leżą one na wschód Gór Izerskich, częściowo w Czechach i w Niemczech) - wyjaśniają leśnicy.

 „Przygoda w górach” to kilka inwestycji po dwóch stronach granicy - wiata turystyczna na Górze Zajęcznik, wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie oraz trasa turystyczna „Przygoda w górach”.
Pierwsza z tych inwestycji, czyli wiata turystyczna już w lipcu została oddana do użytku. Jest ona zwieńczeniem ścieżki edukacyjnej Zajęcznik, łatwo do niej trafić poruszając się zielonym, lub czarnym szlakiem turystycznym.
Kolejny element, czyli wieża widokowa jest budowana na szczycie Czerniawskiej Kopy. Wieża powstaje w tym samym miejscu, w którym stała wiele lat temu jej poprzedniczka, znana tylko z fotografii.

Budowla będzie wykonana z wytrzymałego drewna modrzewiowego. Jej wysokość to 15 m i posiadać będzie dwa tarasy widokowe. Równocześnie pomieści 20 osób. Obok wieży zbudowane będzie miejsce do wypoczynku i stojaki na rowery, w pobliżu znajdują się ścieżki rowerowe Singletrack. Wieża, już wkrótce będzie udostępniona dla turystów.

Trzecim elementem „Przygody w górach”, scalającym wszystkie inwestycje po obu stronach granic, będzie ścieżka turystyczna. Co ciekawe, szlak będzie przebiegać po fragmencie nieczynnego już toru bobslejowego. Na pewno stanie się dużą atrakcją dla spacerujących czarnym szlakiem turystycznym oraz alternatywą dla czerwonego szlaku. Wzdłuż ścieżki powstanie 13 punktów, to tam będzie można przeczytać o budownictwie, przyrodzie i historii gór Izerskich i Żytawskich. Na spacer ścieżką będzie można wybrać się już wiosną 2020 r.

Spacer uatrakcyjni także aplikacja, zawierająca rozszerzone informacje, audiodeskrypcja dla osób niedowidzących oraz zestaw scenariuszy zajęć do przeprowadzenia lekcji przez nauczycieli.

„Przygoda w górach” powstaje dzięki dofinansowaniu w 85 proc. z Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 – Wspólne dziedzictwo naturalne i kulturowe, a partnerem projektu jest miasto Zittau.