Finał turnieju gry „Żywioły lasu”

Osiem najlepszych drużyn walczących w finale turnieju gry planszowej „Żywioły lasu” spotkało się w Warszawie. Po zaciętej walce, najlepsza okazała się drużyna „Na Tropie 3” z miejscowości Kacwin (Nadleśnictwo Krościenko).
21.06.2019 | Paweł Jaczewski, CKPŚ

Osiem najlepszych drużyn walczących w finale turnieju gry planszowej „Żywioły lasu” spotkało się w Warszawie. Po zaciętej walce, najlepsza okazała się drużyna „Na Tropie 3” z miejscowości Kacwin (Nadleśnictwo Krościenko).

Finał turnieju poprzedziły rozgrywki regionalne, które odbyły się w 45 nadleśnictwach w całej Polsce.  Łącznie, przez cztery tygodnie, brało w nich udział prawie 1000 graczy, czyli 249 drużyn.  Wyniki rozgrywek były publikowane w rankingu, który na bieżąco aktualizowano na stronie www.zywiolylasu.com.pl.

Losy drużyn ważyły się do ostatniego dnia etapu regionalnego i nie było pewności, która ósemka przejdzie do ścisłego finału. Ostatecznie, w rozgrywkach regionalnych, najlepsze okazały się drużyny: „Smukłe korniki z Jenińca” (843 pkt), „Na tropie 3” z Kacwina (833 pkt), „Susły” z Pszczyny (830 pkt), „Asy z szóstej klasy” z Kobiernic (829 pkt), „Wataha” z Bojszów (828 pkt), „Galopujące ślimaki” z Jenińca (819 pkt), „Mega Wąż 9” z Białej Drugiej (813 pkt) oraz „Gryfy 8” z Gryfic (813 pkt).

Finałowe drużyny przyjechały 14 czerwca do Warszawy, aby zmierzyć się w walce o tytuł mistrza gry „Żywioły lasu”.

Napięcie było wyczuwalne u wszystkich, ale sposoby na radzenie sobie z nim – różne. Jedne drużyny do ostatniej chwili planowały strategię i nawet rozgrywały próbne rozdania, inne spokojnie czekały na rozpoczęcie finału.

Po 30 minutach drużyny zakończyły grę i rozpoczęło się zliczanie punktów. Najwięcej punktów, aż 417 uzyskała drużyna „Na Tropie 3”, która wcześniej wygrała także rozgrywki regionalne w Nadleśnictwie Krościenko. Na drugim miejscu znalazła się drużyna „Wataha” z Nadleśnictwa Kobiór (389 pkt), natomiast trzecie miejsce, z 383 punktami, zajęły „Asy z szóstej klasy” (zwycięzcy etapu regionalnego z Nadleśnictwa Bielsko). Następne w kolejności były drużyny” „Galopujące ślimaki” (380 pkt), „Susły” (378 pkt), „Mega Wąż 9” (373 pkt), „Smukłe korniki” (360 pkt) i „Gryfy 8” (332 pkt).

Podczas finałów zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych Krzysztof Janeczko pogratulował zawodnikom udziału w turnieju, podkreślając, że wszystkie drużyny, które awansowały do rozgrywek są zwycięzcami.

Zawodnicy ze zwycięskich drużyn odebrali również nagrody w postaci namiotów, śpiworów lub lornetek. Szkoły, reprezentowane przez drużyny, które zajęły miejsca na podium, otrzymały wyposażenie do pracowni przyrodniczych, m.in. mikroskopy, zestawy do badania wody, lupy, tablice edukacyjne czy preparaty mikroskopowe. Każdy zawodnik otrzymał również pamiątkowy egzemplarz gry „Żywioły lasu”.

  • Wydarzenie organizowane było w ramach promocji:

    „Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”
    „Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich”
    „Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków związanych z pożarami lasów”

    realizowanych przez Lasy Państwowe ze wsparciem funduszy europejskich.