Finał projektu przyrodniczo-turystycznego

W Nadleśnictwie Sława Śląska został podsumowany II etap projektu ważnego z punktu widzenia przyrody i turystów.
28.06.2022 | Wiesław Daszkiewicz, Katarzyna Ziółek

W Nadleśnictwie Sława Śląska został podsumowany II etap projektu ważnego z punktu widzenia przyrody i turystów.

W pierwszy dzień astronomicznego lata, Nadleśnictwo Sława Śląska podsumowało projekt, którego dobiegający końca II etap nosi nazwę „Ochrona ptaków i siedlisk na obszarach Natura 2000 Pojezierze Sławskie oraz ograniczenie antropopresji turystycznej na te obszary w Nadleśnictwie Sława Śląska”.

Co dobrego wniósł projekt dla przyrody i dla ludzi? W trakcie realizacji przedsięwzięcia zostały przygotowane miejsca gniazdowania dla ptaków drapieżnych – w postaci platform i budek lęgowych, odtworzono naturalne warunki funkcjonowania torfowiska Żurawie Bagno Sławskie, odbyło się wielkie sprzątanie lasów wokół jezior, podjęto też wiele działań w ramach edukacji przyrodniczej dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wspaniałym efektem przeprowadzonych działań jest pojawienie się na jednej z platform pary sokoła wędrownego, gatunku od wielu lat nieobecnego w tutejszej faunie, i to z sukcesem lęgowym. To daje nadzieję, że sokoły wraz z dwoma młodymi zostaną tu już na stałe.

W ramach działań projektowych Nadleśnictwo Sława Śląska wybudowało niemal dwadzieścia kilometrów leśnych ścieżek rowerowych, spinających wcześniej wybudowane odcinki ścieżek samorządowych, w tym słynną „Kolej na Rower”, w jedną spójną sieć. Powstały również trzy nowe miejsca odpoczynku dla rowerzystów, wyposażone w tablice informacyjne i edukacyjne, a na Polanie Rekreacyjnej Świętobór duży parking dla samochodów i utwardzona droga dojazdowa do polany, gdzie jest usytuowana wieża widokowa „Joanna”, wyróżniona w 2018 roku w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny o „Lubuską Perłę Turystyczną”.

Jak powiedział nadleśniczy Wiesław Daszkiewicz: - Długie letnie dni prowokują do wyjścia w teren, wybrania się na rowerowe wycieczki, jednym słowem są idealnym pretekstem do aktywnego spędzenia czasu i pojechania tam, gdzie koła nas poniosą. Dlatego nowe ścieżki rowerowe wydają się idealnym rozwiązaniem do spędzenia czasu pożytecznie zarówno dla zdrowia jak i bezpiecznie dla otaczającej nas przyrody. Pewnym mankamentem jest jeszcze niedokończone oznakowanie kierunków jazdy na skrzyżowaniach i na odcinkach biegnących drogami polnymi naszych ścieżek, ale pracujemy nad tym. Podjęte działania nauczyły nas, że przyroda potrzebuje czasu i wielkich pokładów cierpliwości. Nic nie dzieje się w niej z dnia na dzień. Ale widzimy, że warto się starać, bo dotychczasowe działania, zrealizowane w ramach projektu już cieszą się nie tylko popularnością wśród turystów, ale także wdzięcznością przyrody.          

Drugi etap projektu, o łącznej wartości 6 mln zł, został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko,  środków własnych Nadleśnictwa Sława Śląska oraz Gmin Kolsko i Sława (perspektywa finansowania 2017 – 2022).