Dziesiątki tysięcy uwag do aktualizacji moratorium

4 sierpnia, zgodnie z harmonogramem, zakończył się proces konsultacji aktualizacji terenów objętych styczniowym moratorium pozyskania drewna.
05.08.2024

4 sierpnia, zgodnie z harmonogramem, zakończył się proces konsultacji aktualizacji terenów objętych styczniowym moratorium pozyskania drewna.

Minister klimatu i środowiska decyzją z 8 stycznia br. wprowadziła półroczny zakaz i ograniczenia pozyskiwania drewna w dziewięciu lokalizacjach w kraju. Moratorium objęte zostały 94 tys. ha lasów położonych na terenie 28 nadleśnictw.

Przed upływem pół roku ministerstwo przedłużyło zakaz polecając jednocześnie, by Lasy Państwowe zaproponowały aktualizację objętych nim terenów. Leśnicy przygotowali taką propozycję i to ona była przedmiotem otwartych konsultacji.

Konsultacje prowadziło pięć regionalnych dyrekcji, na obszarze których znajdują się lasy objęte moratorium. To dyrekcje w Białymstoku, Gdańsku, Krośnie, Radomiu i Wrocławiu.

- Już dziś widzimy, że spłynęły dziesiątki tysięcy głosów. To budujące, że Polacy tak bardzo zaangażowali się w ten proces. Teraz leśnicy liczą, katalogują i analizują zgłoszone uwagi. Będzie to proces bardzo czasochłonny – powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss.

Zgodnie z harmonogramem do 25 sierpnia RDLP mają czas na publikację nadesłanych uwag i ustosunkowanie się do nich.

W trosce o przejrzystość procesu analizy konsultowanych uwag, wszelkie ilościowe i jakościowe podsumowania dotyczące procesu konsultacji zostaną podane po tym terminie do publicznej wiadomości.