Dziennikarze ruszyli w teren

Ponad 50 dziennikarzy z Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS, Stowarzyszenia Krajowy Klub Reportażu, a także mediów regionalnych i lokalnych wzięło udział w czterodniowej (8-11 czerwca) sesji dziennikarskiej, zorganizowanej przez RDLP w Katowicach.
28.07.2017 | Anna Tarkowska

Ponad 50 dziennikarzy z Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS, Stowarzyszenia Krajowy Klub Reportażu, a także mediów regionalnych i lokalnych wzięło udział w czterodniowej (8-11 czerwca) sesji dziennikarskiej, zorganizowanej przez RDLP w Katowicach.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji, którą poprowadził Kazimierz Szabla, dyrektor RDLP w Katowicach, poświęconej problemowi rozpadu świerczyn beskidzkich. Choć „Program dla Beskidów”, który był odpowiedzią na rozpoczynający się proces degradacji świerka powstał w 2003 r., to w gospodarce leśnej jest to zbyt krótki okres, aby powiedzieć, że klęska została opanowana.

Oberzyj program o rozpadzie świerczyn beskidzkich

Dalsze zagrożenia to szkody od huraganów, chorób grzybowych i czynników glebowych, z którymi miejscowi leśnicy będą musieli sobie poradzić przez najbliższe kilka lat.

Natomiast podczas „lekcji terenowej”, którą rozpoczął spacer po ścieżce wytyczonej w ramach projektu „Wolność jest w naturze” (rozpoczyna się ona przy parkingu leśnym w Wapienicy w Nadleśnictwie Bielsko), dziennikarze mogli przekonać się, co Lasy Państwowe robią, aby udostępnić las społeczeństwu, a także obejrzeć szkody w infrastrukturze technicznej potoków górskich spowodowane przez wodę.

Obejrzyj relację z wyjazdu

Jeszcze tego samego dnia, uczestnicy sesji zostali przewiezieni na teren Nadleśnictwa Wisła, gdzie na własnej skórze poznali ciężką pracę leśników w szczególnych warunkach klęski kornika. Pod okiem nadleśniczego Andrzeja Kudełki wyszukiwali drzewa trocinkowe i korowali drewno zasiedlone przez szkodnika.

Dzień zakończył się zwiedzaniem Ośrodka Edukacji Leśnej w Istebnej-Dzielcu i prezentacją hodowli głuszców na Wyrchczadeczce.

Obejrzyj relację z Karpackiego Banku Genów

Uczestnicy szkolenia mieli okazję również odwiedzić Nadleśnictwo Gidle, gdzie mieli okazję zobaczyć zupełnie inną specyfikę działania nadleśnictwa w granicach tej samej dyrekcji regionalnej. Prezentacja Jana Wiśniewskiego, nadleśniczego Nadleśnictwa Gidle pokazała jak działa Ośrodek Szkolenia Operatorów Maszyn Leśnych, a bezpośrednio „na powierzchni”, dziennikarze obserwowali jak maszyny (m.in. harwestery, forwardery) zastępują „ręczną” pracę leśników. Dzień zwieńczyła wizyta w Gospodarstwie Szkółkarskim Sowin, które produkuje do 10 mln sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym rocznie.

Dzień ostatni, to pobyt w Nadleśnictwie Ujsoły, wyjaśniono tam zasady przebudowy drzewostanu, a także pokazano częściowo przebudowane i uprzątnięte tereny po wiatrołomach, zabytkową modrzewiową leśniczówkę oraz rezerwaty Lipowska i Pod Rysianką.

W ciągu tych kilku dni, uczestnicy sesji, zobaczyli czym różni się praca leśników w zależności od położenia nadleśnictwa, jak różnorodna jest RDLP w Katowicach oraz jaki wpływ na las oraz pracujących w nim ludzi mają klęski przyrodnicze.