Dzień wiewiórki

Dzień Wiewiórki w Polsce i na świecie obchodzimy 21 stycznia. Nie bez przyczyny została wybrana właśnie ta data, to zwłaszcza w zimie wiewiórki potrzebują naszej pomocy. Dlatego warto wiedzieć czym je karmić, aby pomóc im przetrwać trudne warunki.
23.01.2023

Dzień Wiewiórki w Polsce i na świecie obchodzimy 21 stycznia. Nie bez przyczyny została wybrana właśnie ta data, to zwłaszcza w zimie wiewiórki potrzebują naszej pomocy. Dlatego warto wiedzieć czym je karmić, aby pomóc im przetrwać trudne warunki.

Czy wiesz, że..

Wiewiórki pospolite występują powszechnie na terenie całego kraju. Od 2014 roku podlegają częściowej ochronie gatunkowej. Występują w lasach, spotyka się je w zadrzewieniach i parkach. Zasiedlają stare budki lęgowe, duże gniazda i dziuple. Same budują gniazda w wysokich partiach drzew, np. w rozwidleniu gałęzi. Tworzą je z patyków, trawy i mchu. Wiewiórki budują kilka gniazd, a każde z nich ma inne przeznaczenie – mogą one służyć do magazynowania jedzenia, pilnowania potomstwa oraz spania. Jej wyglądu nie da się pomylić z żadnym innym zwierzęciem. Wiewiórka ma duży, puszysty ogon w rudym kolorze oraz charakterystyczne spiczaste uszy.

Co je wiewiórka?

Wiewiórka jest zwierzęciem głównie roślinożernym. Jej przeważającym pożywieniem są nasiona drzew i orzechy. Z chęcią zjada także owoce leśne, pąki roślin, korę drzew i grzyby. Niekiedy sięga po żywność pochodzenia zwierzęcego – owady, larwy, ptaki czy jaja. Dieta wiewiórki jest dość zróżnicowana, ponieważ gryzoń ten potrafi dostosować się do aktualnych możliwości żywieniowych.

Jak wiewiórka przygotowuje się do zimy?

W odróżnieniu od wielu gryzoni nie zasypia na całą zimę. Wiewiórki zasypiają tylko w okresie największych mrozów. Przy lekkich zimach zdarzają się przypadki, że niektóre osobniki nie zasypiają w ogóle. Najbardziej aktywna jest o poranku i popołudniami, dlatego szansa na spotkanie jej w trakcie chłodnych miesięcy znacznie spada. Wiewiórki szykują sobie przed zimą zapasy pożywienia. Chowają je m.in. w dziuplach rozmieszczonych w różnych odległościach od gniazda lub w ziemi. Często gromadzą tyle zapasów, że nie są w stanie ich wszystkich zjeść. To zaś przyczynia się do rozsiewania roślin na terenach, na których gromadzone lub transportowane są zasoby pożywienia.

Jak pomóc w zimie?

W okresie zimowym, możesz pomóc wiewiórce w zdobyciu pożywienia. Warto dać jej nasiona szyszek, orzechy włoskie i laskowe, orzeszki bukowe, nasiona klonu, żołędzie, owoce krzewów ozdobnych, jednocześnie dbając o to, by nie dostarczać ich zbyt wiele. Dary od człowieka powinny być jedynie pomocą dla wiewiórki, a nie jej całym pożywieniem. Gryzonie te są bardzo urocze i zachwycają swoim wyglądem. Z pewnością będziesz mieć ochotę pogłaskać wiewiórkę, która odwiedzi Twój ogród, jednak lepiej się od tego powstrzymać. Wiewiórki mogą przenosić wściekliznę.