Dyrektor Generalny odbiera medal „Pro Bono Silvae” podczas sesji naukowej Polskiego Towarzystwa leśnego

Sesja naukowa, poświęcona aktualnym dylematom rozwojowym polskiego leśnictwa, zainaugurowała 123. zjazd delegatów oddziałów Polskiego Towarzystwa Leśnego, który odbył się 5 września w Nałęczowie.
06.09.2024

Sesja naukowa, poświęcona aktualnym dylematom rozwojowym polskiego leśnictwa, zainaugurowała 123. zjazd delegatów oddziałów Polskiego Towarzystwa Leśnego, który odbył się 5 września w Nałęczowie.

Na Lubelszczyznę przyjechali leśnicy, naukowcy, praktycy, a także miłośnicy lasu niezwiązani z nim zawodowo – wszyscy zrzeszeni w organizacji cieszącej się w naszym kraju dużą estymą, między innymi z uwagi na fakt swojej historii, która sięga drugiej połowy XIX wieku. W 1882 roku we Lwowie odbył się bowiem premierowy walny zjazd Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego, będącego prekursorem Polskiego Towarzystwa Leśnego, które pod obecną nazwą funkcjonuje od 1925 roku z kilkuletnią przerwą spowodowaną II wojną światową.

Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych, w swoim wystąpieniu podkreślił rangę i znaczenie Polskiego Towarzystwa Leśnego w historii polskiego leśnictwa. - Polskie Towarzystwo Leśne, a w zasadzie Galicyjskie Towarzystwo Leśne, z którego wywodzi się państwa stowarzyszenie, ma bogatą, bo aż 142-letnią historię. I z tej historii, może czerpać ogromne doświadczenie, które – wypracowane działaniami wielu pokoleń leśników – może dziś służyć jako wsparcie merytoryczne dla polskiego leśnictwa, dla którego pomoc ta, w obecnych, trudnych warunkach będzie czytelnym drogowskazem – powiedział.

Dyrektor Koss przyznał, że w minionych latach w przestrzeni publicznej zabrakło głosu PTL-u, co mogłoby powstrzymać degradację zaufania społecznego do leśników. - Wierzę jednak, że błędy przeszłości będą dla nas nauką i zaowocują wnioskami, które pozwolą uniknąć podobnych postaw w przyszłości, tym samym mają szansę stać się fundamentem zmian - dodał.

Podczas sesji dyrektor generalny LP odebrał dla Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, które w tym roku obchodzi swoje 100-lecie istnienia, medal „Pro Bono Silvae”. Odznaczenie to ustanowiono w 2007 roku z okazji Jubileuszu 125-lecia istnienia Polskiego Towarzystwa Leśnego. Medalem tym każdego roku honorowana jest jedna osoba lub instytucja szczególnie zasłużona dla rozwoju leśnictwa.

PTL medal-2.jpg

Towarzystwo od dziesięcioleci dba o popularyzację wiedzy leśnej, zarówno wśród samych leśników, jak i w całym społeczeństwie, łącząc z powodzeniem teorię z praktyką, poprzez inicjowanie badań naukowych realizowanych na potrzeby leśnictwa czy też przygotowywanie i wdrażanie propozycji konkretnych rozwiązań dotyczących obecnego i przyszłego kształtu gospodarki leśnej, m.in. w zakresie założeń strategii rozwoju lasów, polityki leśnej i sposobów ochrony zasobów leśnych. Tym zagadnieniom była poświęcona sesja pod nazwą „Aktualne dylematy rozwojowe polskiego leśnictwa”. W sesji naukowej, poza leśnikami z całej Polski, wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przyrodnicy, reprezentanci świata nauki, pracownicy instytucji leśnych o zasięgu krajowym oraz członkowie stowarzyszeń leśno-przyrodniczych i podmiotów z przemysłu drzewnego.