Drewno - dla ludzi, dla środowiska

Podczas jesiennych spacerów po lesie często można natrafić na ułożone wzdłuż dróg stosy drewna. Część z tego drewna będzie wkrótce ogrzewać domy.
28.06.2016 | Sławomir Kowalczyk, Nadleśnictwo Giżycko

Podczas jesiennych spacerów po lesie często można natrafić na ułożone wzdłuż dróg stosy drewna. Część z tego drewna będzie wkrótce ogrzewać domy.

W Lasach Państwowych drewno wykorzystywane do ogrzewania domów jest pozyskiwane głównie z trzebieży, czyli zabiegów hodowlanych mających na celu zmniejszenie zagęszczenia drzew poprzez usunięcie ich nadmiaru. Takie działania poprawiają pozostałym drzewom warunki wzrostu i rozwoju.
Regulacja stopnia zagęszczenia drzew pozytywnie wpływa również na stan sanitarny lasu, gdyż usuwa się wówczas drzewa wadliwe i chore. Drewno opałowe pozyskuje się też z drzew obumierających, uszkodzonych przez wiatr i śnieg, czyli wiatrołomów i śniegołomów.

Na duże zainteresowanie drewnem jako surowcem opałowym wpływa jego cena. W cennikach detalicznych zamieszczanych na stronach internetowych nadleśnictw drewno to oznaczane jest symbolami S2a i S4. Jego cena waha się w zależności od jakości i gatunku drzewa z jakiego pochodzi. I tak w przypadku Nadleśnictwa Giżycko (RDLP w Białymstoku) średnia cena surowca o symbolu S2a to ok. 220 zł za 1 m3 brutto, a S4 kosztuje maksymalnie 151 zł za m3. Natomiast z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny drewna uzyskane przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały wyniosła 191,77 zł za m3.

Porównanie cen, z uwzględnieniem właściwości energetycznych drewna, odnawialnego źródła energii, z jego nieodnawialnymi konkurentami (węglem czy ropą) wypada na korzyść drewna. Zainteresowanie drewnem jako surowcem energetycznym jest więc duże i na koniec września tego roku roczny plan pozyskania Nadleśnictwa Giżycko został zrealizowany w około 82 proc.

Do końca roku pozostała jeszcze do wykorzystania spora masa drewna zwyczajowo wykorzystywanego do opalania, przeznaczona na rynek detaliczny. Drewno najlepiej zamawiać w najbliżej położonej kancelarii leśnictwa, wprost u leśniczego, po to aby nie przepłacać za transport z odległych stron. Trzeba też pamiętać, że najlepsze właściwości opałowe ma drewno suche, sezonowane co najmniej przez dwa lata, gdy jego wilgotność waha się od 15-17 proc. Dlatego warto zakupić drewno do celów opałowych odpowiednio wcześniej.

Warto pamiętać, że drewno jest bardziej ekologicznym źródłem energii niż węgiel. Szczególnie, że przez ostatnią dekadę (od 2004 r.) w Polsce nie obowiązywały normy dotyczące jakości sprzedawanych paliw. Oznaczało to, że do milionów pieców trafiał niskiej jakości węgiel lub muł węglowy. Jak wynika z danych Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska w aż 52 proc. źródłem zanieczyszczenia powietrza nad Polską były kotły węglowe używane w jednorodzinnych domach.