Doświadczaj natury wszelkimi zmysłami!

Nowym miejsce edukacji i poznawania lasu jest Leśny Ogród Zmysłów, który powstał na terenie szkółki leśnej Grudzie, w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka.
21.10.2021 | Maciej Pawłowski, RDLP w Warszawie

Nowym miejsce edukacji i poznawania lasu jest Leśny Ogród Zmysłów, który powstał na terenie szkółki leśnej Grudzie, w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka.

Miejsce posłuży edukacji leśnej dzieci, młodzieży i dorosłych. Na specjalnie zaprojektowanej ścieżce będą odbywały się m.in. zajęcia hortiterapii, która doskonale łagodzi stres i przyczynia się do przywrócenia równowagi psychicznej. Co ważne z różnorodnych zajęć prowadzonych przez leśników będą mogły korzystać także osoby z niepełnosprawnościami, gdyż nowa ścieżka dostosowana jest do ich potrzeb.

W powstanie ogrodu zaangażowali się pracownicy i podopieczni Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Przystań” z Ostrowi Mazowieckiej. Dzięki współpracy z Miejskim Domem Kultury w Ostrowi oraz zaangażowaniu seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w sąsiedztwie ścieżki, na ścianie budynku szkółki, powstał mural z motywem leśnych roślin.

W uroczystej inauguracji projektu wzięła udział liczna grupa osób zaangażowanych w jego realizację. Gośćmi leśników byli podopieczni Stowarzyszenia Przystań, a także malarki-amatorki z ostrowskiego UTW. – Położenie Leśnego Ogrodu Zmysłów na terenie szkółki leśnej sprawia, że można tu poznawać las od nasionka do dorosłego drzewa -podkreślała Agnieszka Napiórkowska, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka.

Dla swoich gości leśnicy przygotowali również część edukacyjną. Chętni mogli poznać właściwości lecznicze różnych roślin, a także wziąć udział w warsztatach tworzenia kompozycji roślinnych w słoikach. Spotkanie było również okazją do rozmów z leśnikami.