Dąb Słowianin drzewem roku

Znamy już wynik rywalizacji o tytuł Drzewa Roku 2014. W plebiscycie Klubu Gaja zwyciężył dąb Słowianin z Dębiny.
01.07.2014 | Klub Gaja

Znamy już wynik rywalizacji o tytuł Drzewa Roku 2014. W plebiscycie Klubu Gaja zwyciężył dąb Słowianin z Dębiny.

W tegorocznym konkursie dąb Słowianin (woj.dolnośląskie) zdobył aż 5034 głosy, zwyciężając niewielką przewagą nad dębem Wincentym z Nadleśnictwa Dukla, rosnący w lesie Dębina w Krościenku Wyżnym (woj. podkarpackie), który uzyskał 4664 głosy. Oba dęby do ostatniej chwili głosowania walczyły zacięcie, idąc „konar w konar”. Na trzecim miejscu uplasował się dąb Franciszek z Helu (woj. pomorskie), zdobywając 2197 głosów.

Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2014 dąb Słowianin z Dębiny w gminie Jelcz-Laskowice (woj. dolnośląskie) nieprzypadkowo nosi tę nazwę. Jego początki sięgają czasów Piastów Śląskich, a imię to ukłon w ich kierunku.

Statuetki Drzewo Roku 2014 trafią do grupy rowerzystów „Rowerem przez Jelcz”, która zgłosiła drzewo do konkursu oraz władz miasta i gminy Jelcz – Laskowice, na których terenie rośnie drzewo.

– Dla leśników najważniejszym efektem plebiscytu jest wytworzona więź ludzi z drzewami i pobudzenie świadomości społecznej w dziedzinie ochrony przyrody -  podkreśla Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie. 

Słowianin będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2015.

Wręczenie nagród odbędzie się w Warszawie (10 października 2014 r.) podczas inauguracji 12. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

W finale 4. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 122 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali ponad 17 tys. ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 76 tys. odsłon.

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja  – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w Polsce.

Ambasadorami konkursu są Elżbieta Dzikowska, podróżniczka i pisarka, Kazimierz Kutz, reżyser i polityk oraz prof. Jan Miodek językoznawca.