Dąb podwójnie jubileuszowy

W Katowicach w rocznicę Chrztu Polski oraz zbliżającą się 35. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”, posadzono jubileuszowy dąb. Uroczystość odbyła się 13 kwietnia.
28.07.2017 | Magdalena Grajner, RDLP w Katowicach

W Katowicach w rocznicę Chrztu Polski oraz zbliżającą się 35. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”, posadzono jubileuszowy dąb. Uroczystość odbyła się 13 kwietnia.

Wyjątkową atmosferę podkreślała obecność tych, którzy w grudniu '81 walczyli o wolność i godność – Jana Ludwiczaka, Stanisława Płatka oraz Krystyny Gzik, żony poległego górnika. W homilii ks. arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, przypomniał znaczenie sakramentu chrztu świętego, okoliczności wejścia narodu polskiego w krąg kultury chrześcijańskiej oraz nawiązał do wierności i wiary mieszkańców Górnego Śląska. - Tu, na Górnośląskiej Ziemi, która widziała tyle nieszczęść, wierność nadziei wymaga wyjątkowo mocnej wiary i szczególnego hartu ducha, niekiedy wręcz heroizmu. To patriotyzm najwyższej próby – powiedział arcybiskup.

Zaproszeni goście podpisali pamiątkowy akt, który po włożeniu do stalowego tubusu, zamurowano pod granitowym głazem-pomnikiem. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, do dębu ustawiła się jeszcze długa kolejka chętnych do dosypania swojej garstki ziemi. Jak posumował abp. Skworc jest to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ jest też w jakimś sensie budowaniem przyszłości, więc każdy chciał mieć w tym swój udział.

Uroczystości była współorganizowana przez Nadleśnictwo Katowice. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Marcin Krupa, prezydent Katowic, Kazimierz Szabla, dyrektor RDLP Katowice, Tadeusz Norman, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice, Zygmunt Łukaszczyk, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, Mirosław Koziura z Wyższego Urzędu Górniczego, a także przedstawiciele służb mundurowych, młodzież  oraz okoliczni mieszkańcy.