Dąb Józef zwycięzcą europejskiego konkursu

Dąb Józef, polski kandydat na Europejskie Drzewo Roku, zajął główne miejsce na podium. Wiekowy Józef rywalizował z 16 innymi drzewami z całej Europy.
22.03.2017 | Klub Gaja

Dąb Józef, polski kandydat na Europejskie Drzewo Roku, zajął główne miejsce na podium. Wiekowy Józef rywalizował z 16 innymi drzewami z całej Europy.

Dąb Józef z Wiśniowej (Nadleśnictwo Strzyżów; RDLP w Krośnie) zdobył  ponad 17 tys. głosów. Drugie miejsce zajął Dąb Brimmons z Wielkiej Brytanii, z wynikiem ponad 16 tys. głosów. Trzecie miejsce z wynikiem ok.  15 tys.  głosów zajęła Lipa w Lipce z Czech. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tys.  osób.

- Jestem szczęśliwy, ponieważ mogę powiedzieć wszystkim Polakom i Europejczykom, że kochamy drzewa i będziemy je chronić, sadzić, opiekować się nimi i nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz polskiej przyrody  - powiedział Jacek Bożek, lider Klubu Gaja.

Józef, który rośnie na terenie Nadleśnictwa Strzyżów (RDLP w Krośnie)  to prawdziwy staruszek, ma już 650 lat. Z pomiarów wynika, że ma w obwodzie 675 cm i 30 metrów wysokości.  

Dąb Józef posiada niezwykłą historię. Ostatnimi właścicielami posiadłości była rodzina Mycielskich, a nazwa „Józef" wzięła się od przyjaciela rodziny – Józefa Mehoffera, malarza, grafika, projektanta, scenografa i rysownika okresu Młodej Polski. 

 

Artysta uwiecznił drzewo na szkicu, który później został umieszczony na banknocie w latach trzydziestych XX w. Na pamiątkę tego wydarzenia dąb został nazwany jego imieniem.  
Według mieszkańców miejscowości Wiśniowa podczas II wojny światowej ukrywała się w nim żydowska rodzina

Dąb Józef został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo w Strzyżów i Fundację Cherry Home.

Ceremonia przyznania tytułu Europejskiego Drzewa Roku i nagród odbyła się 21 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli z udziałem m.in. przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, organizatorów krajowych konkursów Drzewo Roku. W uroczystości wzięli udział także leśnicy z RDLP w Krośnie.

Kilkaset osób czekało w napięciu na ogłoszenie wyników, gdyż do samego końca wyniki głosowania były utajnione. Delegacja z Węgier, reprezentująca zeszłorocznego zwycięzcę konkursu – najstarsze drzewo w Bátaszék,  przekazała ręcznie wyrzeźbioną statuetkę zwycięzcy tegorocznej edycji.

Z roku na rok grono państw biorących udział w konkursie powiększa się, dzięki czemu możemy poznawać nowe, niezwykłe skarby Europy jakimi są drzewa. Po raz pierwszy konkurs został  zorganizowany przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska w  2011 r. W pierwszym plebiscycie wzięło udział zaledwie pięć europejskich drzew. W tym roku o tytuł Europejskiego Drzewa Roku  walczyło już 16 drzew z całej Europy, a w głosowaniu wzięło udział ponad 125 tys.  internatów.

W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Klub Gaja jest organizatorem polskiej edycji konkursu. Już w czerwcu odbędzie się głosowanie do kolejnej edycji konkursu. - Mam nadzieję, że w kolejnych latach dzięki konkursowi grono miłośników i opiekunów drzew będzie stale rosnąć – komentuje Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce

Konkurs Europejskie Drzewo Roku zwraca uwagę na ciekawe drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić