COP24. Wycieczki dla gości szczytu klimatycznego

Goście międzynarodowego szczytu klimatycznego mieli okazję wziąć udział w wycieczkach organizowanych przez leśników z nadleśnictw katowickiej dyrekcji Lasów Państwowych.
10.12.2018

Goście międzynarodowego szczytu klimatycznego mieli okazję wziąć udział w wycieczkach organizowanych przez leśników z nadleśnictw katowickiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Pierwsza ze specjalnych wycieczek została zorganizowana do lasów Nadleśnictwa Chrzanów. Nadleśnictwo to znajduje się w niewielkiej odległości od granic Katowic. Mimo że tamtejsze lasy są pod dużym wpływem człowieka, to obfitują w bogactwo flory i fauny. Tereny nadleśnictwa, zajmują niemal 21 tys. ha, należą  również do jednych z najgęściej zaludnionych w Polsce.  

W trakcie wycieczki tamtejsi leśnicy opowiedzieli gościom z Anglii, Peru, Singapuru i Tajwanu, o tym jak łączą wielofunkcyjną gospodarkę leśną z zabiegami rekultywacji terenów poprzemysłowych. Goście zobaczyli miejsca, w których jeszcze nie tak dawno temu wydobywano np. piasek, a obecnie jest tam las. Mieli również okazję do odwiedzenia ruin średniowiecznego zamku Lipowiec, otoczony przepięknym lasem, oraz Nadwiślański Park Etnograficzny.

Kolejne dwie wycieczki zostały zorganizowane do nadleśnictw Katowice oraz Kobiór.  Podczas wyjazdu do Nadleśnictwa Katowice pokazano lasy największej aglomeracji przemysłowej Polski. Nadal wydobywany jest tam węgiel, a jednocześnie Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, lesistość wynosi tam aż 42 proc.

Następnym punktem na trasie był pobyt w Nadleśnictwie Kobiór, gdzie goście (ok. 40 dziennikarzy z zagranicznych i krajowych mediów) stanęli „oko w oko” z prastarym królem puszczy – żubrem. W nadleśnictwie hodowla tych dużych ssaków znajduje się w rezerwacie Żubrowisko. Lasy Nadleśnictwa Kobiór zajmują ponad 20 tys. ha, tym samym są jednym z największych nadleśnictw katowickiej dyrekcji LP.

Leśnicy zaprosili gości także do Nadleśnictwa Wisła, gdzie na przykładzie zbiornika wodnego Tokarzonka opowiedziano o programie małej retencji, a także zwiedzono Karpacki Bank  Genów i Wolierową  Hodowlę Głuszców.

Międzynarodowy szczyt klimatyczny w Katowicach potrwa do 14 grudnia. W polskim pawilonie, przygotowanym przez Lasy Państwowe, odbyło się wiele spotkań. Do jednych z najciekawszych należał Dzień Leśny czy też Dzień elektromobilności.