Co słychać u rybołowów

Pod koniec czerwca Nadleśnictwo Lipka zorganizowało konferencję podsumowującą 10 lat transmisji online z gniazda rybołowa w Nadleśnictwie Lipka. Wzięli w niej udział przedstawiciele Lasów Państwowych, naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przedstawiciele samorządów oraz uczniowie szkół leśnych.
30.07.2024

Pod koniec czerwca Nadleśnictwo Lipka zorganizowało konferencję podsumowującą 10 lat transmisji online z gniazda rybołowa w Nadleśnictwie Lipka. Wzięli w niej udział przedstawiciele Lasów Państwowych, naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przedstawiciele samorządów oraz uczniowie szkół leśnych.

To leśnicy z Nadleśnictwa Lipka przygotowali wszystko, by od 10 lat każdy z nas mógł podglądać rybołowy w gnieździe. Transmisję śledzi naprawdę mnóstwo osób, a losy rybołowów budzą żywe zainteresowanie. Są chwile pełne wzruszeń, jak np. przy pojawieniu się jaj czy kluciu młodych, ale nie brakuje również chwil grozy i strachu, np. podczas ataku jastrzębia na młode rybołowy. Ten fascynujący scenariusz pisze sama natura, a my dzięki najnowszym technologiom możemy obserwować te majestatyczne ptaki. Dominika Nadolna z Nadleśnictwa Lipka, podczas konferencji przybliżyła historię transmisji online i opowiedziała z iloma wyzwaniami musieli mierzyć się leśnicy abyśmy mogli obserwować online te piękne ptaki, cieszyć się z nowych piskląt oraz podziwiać ich pierwsze próby latania.

Transmisja cały czas jest prowadzona i można ją obejrzeć w serwisie YouTube

Na konferencji wspomniano również o zrealizowanym już projekcie ochrony rybołowa w Polsce.  

W obliczu rosnącego ryzyka wymarcia rybołowa w naszym kraju, w latach 2016 – 2021 zrealizowano projekt LIFE+ „Ochrona rybołowa na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” (nr LIFE15 NAT/PL/000819). Beneficjentami projektu była Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oraz Komitet Ochrony Orłów.

Jego głównym celem było objęcie szczegółową i kompleksową ochroną wszystkich stanowisk rybołowów w Polsce na wybranych obszarach Natura 2000. Cel ten osiągnięto m.in. poprzez montaż sztucznych platform na drzewach (232 szt.) oraz słupach wysokiego napięcia (50 szt.), co zwiększyło potencjalne miejsca do gniazdowania dla tego ptaka. Zwiększono również bazę pokarmową i bezpieczeństwo ptaków na zbiornikach wodnych.

O projekcie i o polskich rybołowach w podcaście „Między drzewami” opowiadał Łukasz Porębski

W ramach projektu organizowane były warsztaty dla podmiotów zaangażowanych w realizacje projektu. Przeprowadzono także konkursy edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, a o projekcie informowano w mediach, poprzez filmy i publikacje.

Działania zrealizowano na wybranych 12 obszarach Natura 2000 charakteryzujących się mozaiką siedlisk, znacznym udziałem różnowiekowych obszarów leśnych z dużym udziałem jezior oraz stawów gospodarczych. Powyższe obszary były głównie zlokalizowane na terenie Polski Północno-Wschodniej oraz Polski Zachodniej.

W realizację projektu, oprócz zespołu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Komitetu Ochrony Orłów, zaangażowano również pracowników z 40 nadleśnictw znajdujących się na terenie RDLP w Szczecinie, Pile, Białymstoku, Olsztynie, Poznaniu i Zielonej Górze, na terenach których realizowany był projekt, ekspertów z zakresu ornitologii, ichtiologii oraz wolontariuszy i urzędników. W projekt łącznie zaangażowanych było ponad 100 osób.  

Na efekty podjętych działań ochronnych nie trzeba było długo czekać. Już w 2021 roku odnotowano kilka nowych gniazd rybołowa, a kolejne dwa lata potwierdziły utrzymującą się tendencję wzrostową liczebności populacji rybołowów.

Liczebność populacji rybołowa (tzw. „gniazdowania pewnego”) jest przez cały czas monitorowana przez Komitet Ochrony Orłów. W 2023 r. liczebność rybołowa wzrosła w porównaniu do 2022 r., i wynosiła 39 par lęgowych, tym samym osiągając dokładnie taki stan, jaki rejestrowano w szczytowym roku 1999.

Zapraszamy do obejrzenia odcinka „Obliczy lasów” poświęconego rybołowom

Warto nadmienić, że w 2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował dwa spotkania, w których przedstawiciele Lasów Państwowych wzięli udział. Pierwsze z nich, z okazji 15-lecia funkcjonowania punktu kontaktowego LIFE, odbyło się w dniu 11 stycznia br. Projekt został wyróżniony w kategorii projektów realizowanych na rzecz ochrony przyrody.

W trakcie kolejnego Dnia Informacyjnego LIFE (16 maja br.) NFOŚiGW przedstawił zakres tematyczny dotyczący prowadzonych naborów wniosków na rok 2024 do Programu LIFE, a Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych z przedstawicielami nadleśnictw Lipka i Barlinek zaprezentowali ponownie efekty niniejszego projektu. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczestników spotkania. Była możliwość wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów, co stanowiło niepowtarzalną okazję do poszukiwania nowych inspiracji i partnerów do realizacji kolejnych projektów z Programu LIFE.