Pachnąca lasem choinka od leśników

Jak co roku leśnicy zapraszają po naturalne, ekologiczne choinki. Większość nadleśnictw rozpocznie sprzedaż drzewek w najbliższą sobotę i niedzielę.
12.12.2018

Jak co roku leśnicy zapraszają po naturalne, ekologiczne choinki. Większość nadleśnictw rozpocznie sprzedaż drzewek w najbliższą sobotę i niedzielę.

Leśnicy zapraszają także na świąteczne warsztaty. Leśnicy z terenu RDLP w Lublinie 9 grudnia przygotowali pełne natury zajęcia „Stroik prosto z lasu”. Szyszki świerkowe, sosnowe i z modrzewia, gałązki ostrokrzewu, owoce głogu, korę, orzechy, żołędzie, patyki, a nawet makulaturę – to wszystko mogli wykorzystać uczestnicy do przygotowania świątecznych stroików. Do dyspozycji były także świerkowe i jodłowe gałązki, pachnące lasem. Odzew mieszkańców Lublina był niezwykły – w akcji wzięło udział ok. 300 osób. Akcję „Stroik prosto z lasu” zrealizowano w ramach kampanii ,,Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”.


W Nadleśnictwie Gdańsk przedświąteczna akcja rusza już 16 grudnia. Natomiast na dwudniowe (15-16 grudnia) choinkowe zakupy zaprasza białostockie Nadleśnictwo Knyszyn.

- Wspólne poszukiwania i wycinanie swojej choinki to przede wszystkim doskonała zabawa i przygoda dla całej rodziny. Do domu przyniesiemy ze sobą pachnącą choinkę oraz wyjątkowe wspomnienia – mówi Nadleśniczy Janusz Mikoś.

Leśnicy zapewniają, że w razie problemów pomogą wyciąć i zapakować choinkę. Ważne! Należy pamiętać, żeby wziąć ze sobą narzędzie do wycięcia drzewka – siekierkę czy piłę do drewna

Cena drzewka, jak dodają leśnicy, pokrywa koszty hodowli, a jeśli jest ono już wycięte to także jego pozyskania i transportu z lasu.

Sprzedaż choinek będzie prowadzona na terenie wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Wystarczy sprawdzić na stronie bądź profilu regionalnej dyrekcji LP lub najbliższego nadleśnictwa dokładną lokalizację punktu.

Warto pamiętać, że drzewka świerkowe pozyskuje się z planowanych przez leśników przerzedzeń wykonywanych jako cięcia pielęgnacyjne oraz ze specjalnych powierzchni, czyli plantacji choinkowych, od początku zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż drzewek.
Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni, np. będzie tam założona szkółka leśna.

Leśnicy hodują na plantacjach drzewka do wieku około 7 - 8 lat, gdy osiągną wysokość 3 - 3,5 m.


Na przykład w nadleśnictwach RDLP w Białymstoku założonych jest blisko 50 ha plantacji choinkowych. Rośnie na nich rodzimy gatunek świerka, który w Polsce jest popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym, a także ozdobne gatunki iglaste, takie jak świerk srebrzysty i jodła koreańska.
Świerk pospolity czy jodła pospolita to standardowe gatunki, które są kupowane jako bożonarodzeniowe drzewka. Jednak są także rejony, gdzie nie jodła czy świerk jest pożądanym drzewkiem, a sosna zwyczajna.
Łącznie w nadleśnictwach na terenie Polskich istnieje ok. 1 tys. ha plantacji choinkowych. Leśnicy tuż przed świętami pozyskują ok. 100 tys. drzewek. I tak nadleśnictwa z krośnieńskiej dyrekcji LP planują sprzedać  5,6 tys. choinek, tam już pozyskano 3,7 tys. świerków, reszta to jodły i sosny.

Leśnicy zachęcają do kupowania żywych choinek na święta Bożego Narodzenia. Naturalna choinka jest bardziej ekologiczna niż jej plastikowy odpowiednik.  Średnio, w ciągu roku statystyczny Polak „produkuje”  kilkadziesiąt kilogramów tworzyw sztucznych. Żywa, całkowicie ekologiczna choinka jest doskonałą alternatywą dla tworzysz sztucznych.

Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na specjalnie przygotowanej plantacji drzewka wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Po świętach drzewko można wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo – jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce – posadzić wiosną w ogródku.