Bursztyniarze w natarciu

W ostatnim tygodniu listopada już po raz drugi w tym miesiącu i po raz piąty w 2015 r. Straż Leśna Nadleśnictwa Elbląg przeprowadziła skuteczną akcję przeciw nielegalnym wydobywcom bursztynu.
28.06.2016 | Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg

W ostatnim tygodniu listopada już po raz drugi w tym miesiącu i po raz piąty w 2015 r. Straż Leśna Nadleśnictwa Elbląg przeprowadziła skuteczną akcję przeciw nielegalnym wydobywcom bursztynu.

Dzięki współpracy z policją z Nowego Dworu Gdańskiego oraz prowadzonemu przez Straż Leśną monitoringowi lasów Nadleśnictwa Elbląg, tym razem przestępcy zostali zatrzymani. Po zlokalizowaniu przez strażników motopompy ukrytej w zamaskowanym dole w lesie, zorganizowano zasadzkę na pracujących  mężczyzn. Bursztyniarze pojawili się w lesie w godzinach nocnych i przystąpili do rozstawiania sprzętu służącego do wydobycia bursztynu. Strażnicy cierpliwie poczekali aż rozpoczną pracę i dopiero wtedy przystąpili do działania.

Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji zatrzymano dwie osoby, a w toku postępowania oprócz zatrzymanych ujawniono kolejne trzy osoby.

Nasilający się proceder nielegalnego poszukiwania bursztynu w lasach zarządzanych przez Nadleśnictwo Elbląg na Mierzei Wiślanej, stanowi zagrożenie dla środowiska leśnego. Powstające w wyniku rozkopywania i wypłukiwania gruntu dziury niejednokrotnie powodują przewracanie się i zamieranie pobliskich drzew. Dziury stają się pułapką dla wielu drobnych organizmów, zaczynając od owadów, na drobnych ssakach kończąc. Zdarzały się nawet przypadki uwięzienia większych zwierząt, w tym odnaleziony przez grzybiarzy i pracowników Parku Krajobrazowego byk daniela, po szyję zagłębiony w ziemi. Dziury w glebie mogą także stanowić  zagrożenie dla ludzi, którzy przebywając w lesie schodzą ze szlaków i dróg leśnych.

Nadleśnictwo Elbląg rekultywuje grunty zniszczone przez bursztyniarzy. W ciągu ostatnich dwóch latna ten cel przeznaczono ok. 35 tys. zł., dzięki czemu zrekultywowano ponad 3,5 ha lasu.