Leśny weekend na Bulwarach Wiślanych

Pełne atrakcji i niespodzianek „leśne miasteczko” zagościło w miniony weekend na Bulwarach Wiślanych w Warszawie. Równocześnie zorganizowano inaugurację wystawy „Wisła – drzwi do lasu”.
18.06.2019 | Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie

Pełne atrakcji i niespodzianek „leśne miasteczko” zagościło w miniony weekend na Bulwarach Wiślanych w Warszawie. Równocześnie zorganizowano inaugurację wystawy „Wisła – drzwi do lasu”.

Już za chwilę wyruszymy na upragnione wakacje. Być może miejscem naszego wypoczynku będą piękne polskie lasy. Właśnie wypoczynek i rekreacja na terenach leśnych były jednymi z głównych tematów działań edukacyjnych przygotowanych przez Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Warszawskie” specjalnie dla mieszkańców i gości stolicy tłumnie odwiedzających Bulwary.

Wśród leśnych stanowisk znalazła się specjalna strefa relaksu, w której leżąc na wygodnym drewnianym leżaku można było poznać zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z lasów przedstawione na kolorowych infografikach. Leśnicy chętnie odpowiadali na pytania dotyczące kleszczy, wyjaśniali również mity krążące w społeczeństwie na temat tych pajęczaków. Zwracali również uwagę na bezpieczne posługiwanie się ogniem na terenach leśnych i w ich sąsiedztwie.

Leśne miasteczko pełne było aktywności związanych z drewnem. Nasi goście mogli poznawać jego różnorodne właściwości i zastosowania. Najmłodsi pod czujnym okiem leśników samodzielnie budowali drewniany domek, cechowali i piłowali lipowe krążki, a także poznawali twardość różnych gatunków drewna wbijając w nie gwoździe.

Zmęczeni mogli zregenerować swe siły smakując przetworów z owoców i ziół leśnych oraz miodu.

Wielką ciekawość naszych gości wzbudzały ptaki szponiaste, o których z pasją opowiadał opiekujący się nimi sokolnik. Najodważniejsi mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z rarogiem trzymanym na własnej ręce.

Spotkanie z leśnikami było okazją do rozmów nie tylko o wypoczynku w lesie, ale również o codziennej pracy leśników i roli jaką lasy pełnią w życiu każdego człowieka.

W sobotę, 15 czerwca można było obejrzeć  wystawę „Wisła - Drzwi do lasu”, prezentującą trwające od stuleci zależności pomiędzy królową polskich rzek, lasami i ludźmi.

Podczas wystawy można się dowiedzieć, jak długo korzystano z najdłuższego w Europie drewnianego mostu (wybudowanego na Wiśle), czym jest polski heban z Wisły lub jak monstrualne rozmiary potrafią osiągnąć rośliny runa leśnego rosnące w nadwiślańskich lasach.

Wystawę będzie można oglądać do 19 lipca na zewnętrznych frontach barierek Pawilonu Śródziemnomorskiego, a następnie zostanie przeniesiona do wnętrza pawilonu wystawienniczego „Galeria przy plaży” (odcinek Bulwarów Wiślanych między ul. Bednarską, a mostem Śląsko-Dąbrowskim), gdzie będzie dostępna do 3 sierpnia w godzinach 10:00-17:00.