Bocian Florentino już czeka w gnieździe
Samiec Florentino, bocian czarny z gniazda na terenie łódzkiej dyrekcji LP, już przyleciał do Polski. To oznacza, że rozpoczął się kolejny sezon bocianiego serialu – Bociany Czarne Online.
Ptak, który jest znany internautom z ubiegłego roku, pojawił się w gnieździe 3 kwietnia. Nadal trwa oczekiwanie na samicę – Ferminę (imiona dorosłych bocianów nawiązują do bohaterów książki „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcii Márqueza i zostały one nadane na prośbę internautów).
Więcej informacji o projekcie i transmisji z gniazda bocianów
Bociany czarne (Ciconia nigra) są nielicznymi mieszkańcami polskich lasów. Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku bocianów czarnych w Polsce było bardzo niewiele. W 1966 r. liczebność całkowitą szacowano na 500 – 530 par lęgowych. W latach 1981-1982 naliczono 800-900 par. Dzięki ochronie, wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody ocalono i stworzono im odpowiednie warunki gniazdowania.
Aktualnie szacuje się, że bociana czarnego w Polsce jest 1400-1600 par. Aż 90 proc. populacji zasiedla niziny i obszary wyżynne, a pozostała część Karpaty i Sudety. Obszar Polski jest położony w centrum zasięgu geograficznego tego gatunku w Europie, w kraju gniazduje blisko 25 proc. jego populacji w granicach UE.
Realizowany od 2016 r. projekt edukacyjny Bociany Czarne Online ma odsłonić tajemnice życia tego gatunku. Transmisja online z gniazda bocianów czarnych to wspólny projekt Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt ma dwa etapy – pierwszy to transmisja z gniazda od momentu przylotu dorosłej bocianiej pary do wylotu młodych, drugi zaś to obserwacja dalszych losów bocianów dzięki nadajnikom GPS.