Bielik zginął porażony prądem

Na terenie Nadleśnictwa Złotów (RDLP w Pile) znaleziono martwego bielika. Prawdopodobnie był to ptak z pary lęgowej gniazdującej w tamtejszych lasach.
30.01.2018 | Łukasz Galimski, Nadleśnictwo Złotów

Na terenie Nadleśnictwa Złotów (RDLP w Pile) znaleziono martwego bielika. Prawdopodobnie był to ptak z pary lęgowej gniazdującej w tamtejszych lasach.

Ptaka 25 stycznia znaleźli pracownicy leśni na terenie leśnictwa Potok w Borach Kujańskich. Miejsce znalezienia oraz ślady nadpalenia piór na skrzydłach potwierdziły, że ptak zahaczył o linię energetyczną.

Niestety przypadki kolizji ptaków z liniami energetycznymi nie należą do rzadkości. W najlepszym przypadku ranne ptaki są rehabilitowane i trafiają z powrotem na wolność. Tym razem bielik nie miał tyle szczęścia.

Ptak miał założone polskie obrączki Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku pełniącej rolę krajowej centrali obrączkowania ptaków.

Leśnicy już zgłosili do stacji PAN znalezienie bielika, obecnie czekają na pełną informację zwrotną. Na razie dowiedzieli się, że ptak był zaobrączkowany sześć lat temu 352 kilometry od miejsca znalezienia.

Więcej o ochronie bielików w „Echach Leśnych"

 Prawdopodobnie był to ptak z pary lęgowej gniazdującej na terenie Nadleśnictwa Złotów.

Bieliki są osiadłe i zazwyczaj przez cały rok przebywają w rewirze lęgowym. Obecnie rozpoczyna się okres lęgowy, dlatego pracownicy nadleśnictwa będą obserwowali, czy ptaki zajmą swoje gniazda.

Na początku minionego stulecia bieliki były w Polsce na krawędzi wymarcia. Obecnie ich liczebność jest stabilna i wynosi około 1400 par. Duży wpływ na wzrost liczebności tego gatunku ma tzw. ochrona strefowa, czyli wyznaczenie obszaru wokół gniazda.

Wokół gniazda jest wyznaczana strefa o promieniu 200 m, która obowiązuje przez cały rok, a od 1 stycznia do końca lipca obszar ochronny zajmuje już 500 m wokół gniazda. Strefy powoływane są na podstawie decyzji regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Na terenie Nadleśnictwa Złotów istnieje pięć stref ochronnych, z czego dwie dla bielików.