Bezpieczeństwo najważniejsze. Usunięto dwa obumarłe drzewa w Krzywym Lesie

W Krzywym Lesie w szczecińskim Nadleśnictwie Gryfino przeprowadzono prace polegające na usunięciu dwóch obumarłych drzew. Usunięte drzewa pozostaną na terenie Krzywego Lasu do naturalnego rozkładu.
22.01.2021

W Krzywym Lesie w szczecińskim Nadleśnictwie Gryfino przeprowadzono prace polegające na usunięciu dwóch obumarłych drzew. Usunięte drzewa pozostaną na terenie Krzywego Lasu do naturalnego rozkładu.

Prace na terenie powierzchniowego pomnika przyrody przeprowadzono w połowie stycznia. Jednym z usuniętych drzew była sosna zwyczajna (prawidłowo ukształtowana), natomiast drugim usuniętym drzewem była nieprawidłowa ukształtowana sosna. Drzewa były obumarłe, stanowiły więc zagrożenie dla osób odwiedzających obiekt.

Więcej ciekawostek o Krzywym Lesie

Obszar Krzywego Lasu podlega stałym przeglądom, w trakcie których weryfikuje się m.in. żywotność rosnących drzew, ocenę ewentualnego zagrożenia dla ruchu turystycznego, związanego z możliwością obłamywania się uschniętych wierzchołków, konarów bocznych lub obalania się całych drzew (nie tylko „krzywych sosen” ale również innych drzew, prawidłowo ukształtowanych, które rosną na powierzchni stanowiącej pomnik przyrody).

W przypadku zaobserwowania zagrożenia drzewa takie lub ich fragmenty są usuwane i pozostawiane do naturalnego rozkładu na terenie pomnika. Działanie to jest to zgodne z ustawą o ochronie przyrody, której art. 45 ust. 2 pkt 4 mówi o możliwości ingerencji w pomnik przyrody w sytuacji, gdy stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

Z uwagi na wiek oraz genezę powstania, drzewa tworzące pomnik przyrody wykazują i będą wykazywać tendencję do zamierania. To naturalny proces. Przypominamy, że już niebawem, zgodnie z projektem rewitalizacji obiektu w jego pobliżu założone zostaną dwie 10 arowe powierzchnie zastępcze dla starzejącego się drzewostanu Krzywego Lasu. Na powierzchniach prowadzone będą próby odtworzenia krzywizn drzew, poprzez naśladowanie sposobów, jakie wykorzystali protoplaści tworzący niegdyś ten niezwykły dziś pomnik przyrody. Kolejnym z planowanych sposobów będzie wysianie nasion pozyskanych z drzew Krzywego Lasu i obserwacja ewentualnych powtórzeń cech u potomstwa.

Wszystko po to, aby zachować ciągłość istnienia tej niezwykłej atrakcji na turystycznej mapie Polski.

Wiek drzew rosnących pod Gryfinem, według dokumentacji Nadleśnictwa Gryfino, szacowany jest na ok. 90 lat. Na powierzchni ok. 0,30 ha rośnie obecnie około 50 osobliwie zdeformowanych sosen. Skupisko krzywych drzew jest objęte ochroną w postaci powierzchniowego pomnika przyrody. Poza drzewami rosnącymi w tzw. części reprezentacyjnej tego obszaru, sporo zlokalizowanych jest również w otoczeniu sąsiadujących z nimi sosen o zwyczajowym pokroju.