Bajali w Gołuchowie

Blisko trzydziestu gawędziarzy walczyło w Gołuchowie o tytuł najlepszego leśnego krasomówcy. 21-22 maja odbył się tam konkurs „Bajarze z leśnej polany” im. redaktora Andrzeja Zalewskiego.
28.07.2017 | Małgorzata Haze, CILP

Blisko trzydziestu gawędziarzy walczyło w Gołuchowie o tytuł najlepszego leśnego krasomówcy. 21-22 maja odbył się tam konkurs „Bajarze z leśnej polany” im. redaktora Andrzeja Zalewskiego.

W konkursie, zorganizowanym już po raz dziewiąty, wzięli udział uczniowie i nauczyciele techników leśnych, pracownicy Lasów Państwowych, studenci i jedna gimnazjalistka. Większość uczestników zaprezentowała gawędy własnego autorstwa, niektórzy sięgnęli do literatury. Zainteresowanie słuchaczy starali się wzbudzić nie tylko ciekawymi tematami czy grą aktorską, lecz także strojami, charakteryzacją i rekwizytami.

W tym roku jury, któremu przewodniczył Ryszard Dzialuk, dyrektor Biura Nasiennictwa Leśnego, najbardziej spodobała się gawęda „Inżynierskie tango” zaprezentowana przez Szymona Wojtyszyna, stażystę z Nadleśnictwa Płońsk. Laureat w ciekawym i zabawnym tekście wierszowanym pokazywał symetrię i piękno w leśnej naturze. Drugie miejsce zajęła Dominika Staromiejska z Technikum Leśnego w Biłgoraju, której gawęda „Jednorożec” opowiadała o polowaniu. Trzeci na podium był Andrzej Karwan, także z biłgorajskiego technikum. W opowieści „Czysta woda” wcielał się na zmianę w wodnika i Marysię, córkę młynarza.

Sześć osób otrzymało wyróżnienia w konkursie:

  • Antoni Zięba, nauczyciel z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku, za gawędę „Las, moja miłość”,
  • Kaja Hrabal z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku za gawędę „Noc”,
  • Ilona Prokopiuk z Technikum Leśnego w Biłgoraju za gawędę „Wakacyjna przygoda”,
  • Anna Jarosz z Technikum Leśnego w Biłgoraju za gawędę „Opowieść o Roztoczu”,
  • Karolina Doniec z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku za gawędę „Opowieść o Bieszczadach”,
  • Michał Wojcieszkiewicz, edukator z Nadleśnictwa Żołędowo, za gawędę „Leśnej garderoby swawole”.

Podczas spotkania uczniowie z Technikum Leśnego w Biłgoraju zaprezentowali spektakl „Mnie w udziele dom polski przypadł”, poświęcony redaktorowi Andrzejowi Zalewskiemu z Eko Radia. Prof. Halina Zgółkowa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która od początku zasiada w jury konkursu, otrzymała Kordelas Leśnika Polskiego.

Konkurs odbył się pod patronatem dyrektora generalnego Lasów Państwowych oraz Rady Języka Polskiego. Zorganizował go Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, przy współpracy Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych i Biura Nasiennictwa Leśnego.