Aktywnie po zdrowie do lasu

Obecnie chyba nikt nie wątpi, że sport to zdrowie. Lasy są doskonałym miejscem, by popracować nad kondycją i równocześnie cieszyć się otaczającą przyrodą. Pobyt w lesie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Wystarczy 20 minut przebywania w naturze, aby obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.
16.07.2021 | Monika Zybajło

Obecnie chyba nikt nie wątpi, że sport to zdrowie. Lasy są doskonałym miejscem, by popracować nad kondycją i równocześnie cieszyć się otaczającą przyrodą. Pobyt w lesie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Wystarczy 20 minut przebywania w naturze, aby obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Bliski kontakt z naturą, infrastruktura przeznaczona dla turystów oraz szeroki wybór aktywności to jedne z wielu propozycji oferowanych przez Lasy Państwowe.  Trening w lesie gwarantuje rewelacyjne efekty i solidny zastrzyk endorfin. W leśnych ostępach można czerpać z terapeutycznej mocy lasów i obniżyć poziom stresu.

Łącznie polskie lasy pochłaniają rocznie ok. 40 mln ton CO2 rocznie. Jedna sosna produkuje tlen niezbędny do życia trzech dorosłych osób. Tereny te zajmują już jedną trzecią naszego kraju. Pomiędzy drzewami krąży nawet do 70 razy mniej chorobotwórczych zarazków i do 1000 razy mniej szkodliwych substancji.

Zaplanuj wyprawę z serwisem turystycznym Lasów Państwowych czaswlas.pl

Leśne ścieżki charakteryzują się miękkim podłożem, dzięki czemu doskonale amortyzują wstrząsy podczas biegania. Ma to zbawienny wpływ na nasze kolana i kręgosłup. Umożliwia to naturalną pracę stóp i zmniejsza ryzyko kontuzji wynikających z nadmiernego obciążenia. Rozłożyste korony drzew chronią przed promieniami słonecznymi, co powoduje również niższą temperaturę. Dzięki temu zachowasz siły na dłużej, a cały trening będzie prawdziwą przyjemnością. 

 1077.jpg

Dojazd do terenów leśnych z dowolnego miejsca w Polsce trwa najwyżej godzinę, a dla zmotoryzowanych przygotowano łącznie ok. 3 tys. parkingów i miejsc postojowych. W lasach znajduje się ponad 20 tys. km szlaków pieszych, ponad 4 tys. km szlaków rowerowych, ponad 7 tys. km tras konnych, ponad 500 pól biwakowych i obozowisk harcerskich. Elementy leśnej infrastruktury – wiaty, ławki, altanki – świetnie sprawdzają się w roli podpórek podczas rozgrzewki czy rozciągania. Warunki w polskich lasach pozwalają zarówno na szybki popołudniowy trening, jak dłuższe i aktywne wakacje. 

Bieganie jest jedną z najbardziej naturalnych dla człowieka form ruchu i chyba najpopularniejsze skojarzenie z hasłem „trening w lesie”. Ma wiele zalet nie tylko dla naszego ciała, ale również pomaga zmniejszyć stres, wpływa pozytywnie na kondycję serca i łagodzi objawy depresji. Aktywności biegowe mają wiele form. Początkujący sportowcy wybiorą spokojny trucht, zaawansowani znajdą w lasach wystarczająco rozległą przestrzeń, by nie znudzić się monotonią krajobrazu podczas biegu. Las jest także doskonałym miejscem do uprawiania biegów trailowych i tych na orientację. 

Osoby, które preferują spokojniejszą formę ruchy wybierają nordic walking, czyli chodzenie z kijkami. To przystępna dla każdego forma aktywności. Przy zachowaniu prawidłowej techniki „marsz z kijami” angażuje do pracy niemal 90 proc. mięśni, a wolne tempo aktywności wyklucza ryzyko przeciążenia organizmu. Spokojny marsz sprzyja też koncentracji i kontemplacji otoczenia - pięknych widoków, szumu drzew i ptasich śpiewów.