Aktywnie po zdrowie

Sport to zdrowie to jeden z najczęstszych powtarzanych sloganów. Jednak ma to swoje przełożenie w codziennym życiu. W obecnych czasach, ruch na świeżym powietrzu nie tylko jest wskazany, ale również obowiązkowy. Ćwiczymy rekreacyjnie lub na poziomie wyczynowym. Jednak nie sposób sobie wyobrazić lepszego miejsca niż ćwiczenia na świeżym powietrzu, w lesie.
24.09.2021 | Monika Zybajło

Sport to zdrowie to jeden z najczęstszych powtarzanych sloganów. Jednak ma to swoje przełożenie w codziennym życiu. W obecnych czasach, ruch na świeżym powietrzu nie tylko jest wskazany, ale również obowiązkowy. Ćwiczymy rekreacyjnie lub na poziomie wyczynowym. Jednak nie sposób sobie wyobrazić lepszego miejsca niż ćwiczenia na świeżym powietrzu, w lesie.

Bliski kontakt z naturą, rozbudowana infrastruktura i szeroki wybór aktywności to jedne z wielu propozycji oferowanych przez jednostki Lasów Państwowych. Trening w lesie gwarantuje rewelacyjne efekty i solidny zastrzyk endorfin! Sprawdź, jakie korzyści przyniosą Ci ćwiczenia w leśnym środowisku i wybierz dla siebie najciekawszą dyscyplinę sportu. 

Dlaczego las?

Coraz więcej możliwości, obiektów sportowych na terenie naszych miast. Jednocześnie stale rośnie poziom hałasu, zanieczyszczeń a zieleń zanika na rzecz betonowych budowli. Jesienią i zimą, gdy poziom smogu osiąga najwyższe rejestry, miejskie ćwiczenia outdoorowe mogą stanowić nawet bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia! W obecnych czasach restrykcji i obostrzeń, nawet te miejsca bywają zamknięte. Z odsieczą dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego przychodzą tereny leśne. Tutaj, na otwartej przestrzeni, możemy czerpać z terapeutycznej mocy lasów, która zwalcza stres i jest skutecznym lekiem na depresję.

Odetchnij pełną piersią

Łącznie polskie lasy pochłaniają rocznie ok. 40 mln ton dwutlenku węgla. Jedna dorosła sosna produkuje tlen niezbędny do życia trzech dorosłych osób! Nie bez przyczyny polskie lasy nazywa się zielonymi płucami. Tereny te zajmują już jedną trzecią naszego kraju. W otoczeniu drzew krąży nawet do 70 razy mniej chorobotwórczych organizmów i do 1000 razy mniej szkodliwych substancji. O ile więc osoby podatne na alergie mogą okupić trening w mieście atakiem duszności lub podrażnieniem dróg oddechowych, o tyle środowisko leśne jest bezpieczne właściwie dla wszystkich. 

Bezpieczeństwo i komfort ćwiczeń

Zaplanuj wyprawę z serwisem turystycznym Lasów Państwowych czaswlas.pl

Leśne ścieżki charakteryzują się miękkim podłożem, które jest łagodniejsze dla stawów, w odróżnieniu do asfaltu lub betonu. Umożliwia to naturalną pracę stóp i zmniejsza ryzyko kontuzji wynikających z nadmiernego obciążenia. Rozłożyste korony drzew chronią przed promieniami słonecznymi, co powoduje również niższą temperaturę. Dzięki temu zachowasz siły na dłużej, a cały trening będzie prawdziwą przyjemnością. 

Dobre warunki dla sportowców

Dojazd do terenów leśnych z dowolnego miejsca w Polsce trwa najwyżej godzinę, a dla zmotoryzowanych przygotowano łącznie ok. 3000 parkingów i miejsc postojowych. Tereny leśne obejmują 22 000 km szlaków pieszych, ponad 4 000 km szlaków rowerowych, ponad 7000 km tras konnych, 500 pól biwakowych i obozowisk. Elementy leśnej infrastruktury – wiaty, ławki, altanki – świetnie sprawdzają się w roli podpórek podczas rozgrzewki czy rozciągania. Warunki w polskich lasach pozwalają więc zarówno na szybki popołudniowy trening, jak dłuższe i aktywne wakacje. 

Sport w lesie

Bieganie 

To najbardziej naturalna dla człowieka forma ruchu i chyba najpopularniejsze skojarzenie z hasłem „trening w lesie”. Ma wiele zalet nie tylko dla naszego ciała, ale również pomaga zmniejszyć stres, wpływa pozytywnie na kondycję serca i łagodzi objawy depresji. Aktywności biegowe mają wiele form. Początkujący sportowcy wybiorą spokojny trucht, zaawansowani znajdą tu wystarczająco rozległą przestrzeń, by nie znudzić się monotonią krajobrazu podczas biegu. Las jest także królestwem biegów trailowych i biegów na orientację. 

Nordic Walking 

To przystępna dla każdego forma aktywności. Przy zachowaniu prawidłowej techniki „marsz z kijami” angażuje do pracy niemal 90% mięśni, a wolne tempo aktywności wyklucza ryzyko przeciążenia organizmu. Spokojny marsz sprzyja też koncentracji i kontemplacji otoczenia – pięknych widoków, szumu drzew i ptasich śpiewów.

Jazda na rowerze 

Czas trwania i poziom trudności rowerowego treningu w lesie zależy tylko od Twoich preferencji. Wachlarz możliwości obejmuje zarówno spokojne przejażdżki na rowerze trekkingowym, jak i ekstremalne zjazdy MTB.