ABC grzybobrania

Właśnie rozpoczyna się sezon na grzyby. Pod dębami, brzozami czy modrzewiami lubią ukrywać się podgrzybki, koźlarze i borowiki. Za to w sosnowym lesie z pewnością znajdziemy maślaki. Kurki nie są zbyt wymagające i mogą rosnąć dosłownie wszędzie. Przedstawimy Wam kilka wskazówek i porad w jaki sposób zbierać grzyby, by nie znaleźć ich trujących odpowiedników.
03.09.2021

Właśnie rozpoczyna się sezon na grzyby. Pod dębami, brzozami czy modrzewiami lubią ukrywać się podgrzybki, koźlarze i borowiki. Za to w sosnowym lesie z pewnością znajdziemy maślaki. Kurki nie są zbyt wymagające i mogą rosnąć dosłownie wszędzie. Przedstawimy Wam kilka wskazówek i porad w jaki sposób zbierać grzyby, by nie znaleźć ich trujących odpowiedników.

Co powinieneś wiedzieć o grzybach?

Grzyby są owocnikami wyrastającymi z grzybni, która znajduje się w ściółce i wierzchniej warstwie gleby. Grzybnia jest najważniejszą częścią grzyba, pozostaje ona w stałym współżyciu z korzeniami drzew leśnych, dzięki którym może ona prawidłowo się rozwijać. Dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad, które pozwolą ochronić grzybnię przed uszkodzeniem oraz zapewnią jej dalszy rozrost.


Wykręcać czy lepiej jest wycinać grzyby?

Pamiętajmy, aby nie niszczyć grzybni, ponieważ w takim wypadku nikt inny nie znajdzie w tym miejscu więcej grzybów. Dla grzyba nie ma znaczenia czy wycinamy go czy wykręcamy. Jedno i drugie można zrobić bez naruszenia grzybni. Jednak łatwiej jest zweryfikować gatunek grzyba, który został wykręcony, niż wyciętego. Miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała.

Gdy planujemy wyprawę do lasu na grzyby, warto wcześniej przypomnieć sobie jak wyglądają najbardziej trujące gatunki grzybów. Nawet kiedy jesteśmy przekonani, że doskonale znamy trujące grzyby, ostrożność może uratować nam życie. Aby się upewnić warto skonsultować się z ekspertem, np. z lokalnego punktu skupu lub sanepidu.

Gdzie zbierać grzyby

Optymalnym terminem pojawiania się grzybów jest połowa lata i jesień. Wtedy, przy sprzyjającej temperaturze i po opadach deszczu następuje wysyp grzybów. Grzyby lubią ciepło i deszcz, nie tolerują natomiast zimnych nocy. Gdzie ich szukać? Podgrzybki spotkamy praktycznie wszędzie –  w lasach sosnowych, liściastych i mieszanych. Podgrzybki lubią podłoże trawiaste z wilgotnym poszyciem. Jeśli wybierając się na grzyby, chcemy znaleźć borowiki, warto ich szukać pod sosnami i świerkami. Koźlarze lubią lasy liściaste i mieszane, znajdziemy je pod topolami, brzozami, osikami i grabami. 

Zaplanuj wyprawę z serwisem turystycznym Lasów Państwowych czaswlas.pl

Podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania

 • Zbieraj tylko te grzyby, co do których jesteś pewien, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).
 • Zbieraj wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone. Młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku, stanowią najczęstszą przyczynę tragicznych pomyłek.
 • Zbieraj grzyby do koszyków bądź pojemników przepuszczających powietrze. W żadnym przypadku nie korzystaj z reklamówek foliowych powodujących, że grzyby nabierają toksycznych właściwości.
 • Nigdy nie zbieraj grzybów rosnących w okolicach będących skupiskiem odpadów, ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
 • Nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Stanowią one ważną część ekosystemu. Wiele z nich jest też pod ochroną. 
 • W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, skorzystaj z porady eksperta.

Szybki przepis po spacerze

Długi spacer w poszukiwaniu grzybów może zmęczyć. Jeśli udało Wam się wypatrzeć trochę pięknych, żółtych kurek to mamy dla Was idealny, szybki przepis na wyśmienity obiad.

 • łyżka klarowanego masła,
 • ok. 300 g kurek,
 • ząbek czosnku,
 • łyżka posiekanej pietruszki,
 • sól, pieprz.

Po oczyszczeniu i osuszeniu kurek przygotowujemy resztę składników. Rozgrzewamy łyżkę masła na patelni i dodajemy wcześniej przygotowany czosnek. Dodajemy kurki i smażymy je maksymalnie 5-10 min. Kurki solimy na koniec smażenia! Gdy zrobimy to wcześniej puszczą za dużo wody. Na sam koniec dodajemy pietruszkę i resztę ulubionych przypraw. Tak przygotowane smażone kurki możemy podawać z ziemniakami lub zjeść je na kromce świeżego pieczywa.

Radość z grzybobrania

Cieszmy się samym przebywaniem w lesie i zbierajmy wyłącznie te grzyby, co do których jesteśmy pewni, że jadalne. Nie niszczmy bezmyślnie grzybów których nie znamy, zostawmy las takim jak go zastaliśmy. Pamiętajmy że las jest domem zwierząt nie ludzi. W las czysty i pełen tętniącego życia przyrody chętnie wrócimy kolejny raz cieszyć się kolejnym grzybobraniem.