„Po stronie natury” z leśnikami

Ruszyła VII edycja programu „Po stronie natury”, którego celem jest uwrażliwianie Polaków na kwestię dbania o środowisko naturalne. W tym roku zostanie odnowionych ok. 150 km szlaków turystycznych w Beskidach.
16.07.2015

Ruszyła VII edycja programu „Po stronie natury”, którego celem jest uwrażliwianie Polaków na kwestię dbania o środowisko naturalne. W tym roku zostanie odnowionych ok. 150 km szlaków turystycznych w Beskidach.

W ramach programu „Po stronie natury” od wielu lat są prowadzone działania edukacyjne oraz akcje będące odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności. Do tej pory udało się posadzić w Beskidzie Żywieckim 5 mln drzew i odnowić ponad 300 km szlaków turystycznych.

Szlaki turystyczne pełnią ważną rolę ekologiczną, pozwalają na bezpieczne obcowanie z naturą. W tym roku, firma Żywiec Zdrój, Fundacja Nasza Ziemia, Lasy Państwowe i PTTK, wspólnie odnowią kolejne 150 km tras m.in. w okolicach Szczyrku, Zawoi czy Buczkowic. Renowacją zostaną objęte stanowiska z drogowskazami, zostaną ustawione tyczki na grani Babiej Góry, aby turyści mogli bezpiecznie wędrować w warunkach złej widoczności.

Weź udział w konkursie „Podziękuj naturze”.  Więcej na www.postronienatury.pl

- Powstaną również nowe stanowiska informacyjne z mapami. Natomiast Ośrodek Muzealny przy schronisku na Markowych Szczawinach we współpracy z Babiogórskim Parkiem Narodowym zostanie doposażony w elementy edukacji ekologicznej. W schroniskach górskich w Beskidzie Śląskim, Żywieckim, Sądeckim i Gorcach będzie eksponowany Kodeks Turysty, aby każdy mógł korzystać z przyrody bezpieczny dla siebie i dla niej sposób – mówi Jerzy Kapłon z Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK.

- Zachowaniem różnorodności biologicznej lasów i chronienie ich przed zagrożeniami należy głównie do leśników. W ten sposób troszczymy się nie tylko o przyrodę, ale też umożliwiamy Polakom bezpieczne korzystanie z jej dóbr. Jednak, aby nasza praca nie została zaprzepaszczona, każdy powinien dbać o otaczającą nas przyrodę. W ramach programu „Po stronie natury” pokazujemy proste sposoby, jak każdy z nas może w codziennym życiu dbać o środowisko i przyczyniać się do zachowania piękna natury na wiele długich lat – zauważa Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Sławek Brzózek, prezes Fundacji Nasza Ziemia podkreśla znaczenie edukacji proekologicznej, szczególnie dzieci i młodzieży. - W tym roku w ramach programu przygotowaliśmy materiały na temat fauny, flory, ochrony przyrody oraz krajobrazu Beskidów przeznaczone dla nauczycieli. Opracowaliśmy również scenariusze wycieczek w formie przewodników, które będą pomocne podczas pieszych wędrówek po górach – mówi.